Goebbels' mistress biopic top draw in best box office for 23 years

Czech cinema audiences amounted to more than seven million viewers in the first half of the year, representing year on year growth of 12 percent and amounting to the best box office performance since 1993. Among the three most popular films were two Czech films.

Lída Baarová
1.8.2016 11:55   |  

In first place was Lída Baarová [English title: Devil's Mistress], a biopic on the 1930s Czech actress and lover of Nazi propaganda minister Joseph Goebbels. The third most watched film was the Czech comedy Teorie tygra [Tiger Theory] about a man resolved to win back control of his life. Second place was taken by American action adventure comedy Deadpool centred on a special forces operative who turns mercenary after being left with accelerated healing powers by a rogue experiment.

Author: Dušan Kutner Autor: Dušan Kütner redaktor deníku E15

Comments

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

E15 WEEKLY

Zpravodajský týdeník s důrazem na ekonomiku, byznys a kapitálové trhy. V současnosti jediný týdeník vycházející v ČR v anglickém jazyce. Obsah je připravován ve spolupráci se sesterským titulem – deníkem E15. To nejlepší z obou titulů pohromadě, doplněné o vlastní zprávy, komentáře a analýzy.

Komerční prezentace

E15news

Zpravodajství do e-mailové schránky.

Mobilní web