Aero Vodochody získá na vývoj letounu nové generace 320 milionů, firmě je půjčí Česká exportní banka | E15.cz

Aero Vodochody získá na vývoj letounu nové generace 320 milionů, firmě je půjčí Česká exportní banka

12. července 2017 • 11:40

Česká exportní banka (ČEB) půjčí Aeru Vodochody 320 milionů korun na vývoj cvičného letounu nové generace L-39NG. Letadlo se má stát jedním z nosných výrobních projektů výrobce letecké techniky. První let by se měl uskutečnit na přelomu let 2018 a 2019.

"Podpora vývoje letounu ze strany ČEB má velký význam pro český export, protože pokud s L-39NG na trhu uspějeme, bude to v rámci našeho dodavatelského řetězce znamenat úspěch i pro celé letecké odvětví v ČR," uvedl finanční ředitel Aera Vodochody Michal Flídr.

Mluvčí Aera Tobiáš Tvrdík dnes řekl, že firma jedná s několika zeměmi, které mají o letouny L-39NG zájem, ať už jde o současné provozovatele letounů L-39 či další země, které potřebují obnovit svou cvičnou letku.

Olétané Airbusy A380 nikdo nechce, hrozí jim rozebrání na součástky

Aero letounů L-39 dosud vyrobilo přes 2900 a stále jich je zhruba 700 v provozu 60 zákazníků po celém světě. Právě tyto flotily, které jsou většinou starší 24 let, budou potřebovat generační obměnu.

"Podpora českých technologií s vysokou přidanou hodnotou je prioritou ČEB. Zároveň také podporujeme diverzifikaci tuzemského exportu, protože o výrobky Aera je zájem po celém světě," uvedl generální ředitel ČEB Karel Bureš.

Ryanair má zájem o většinový podíl v krachující Alitalii

Banka již v minulosti financovala několik projektů společnosti Aero. Poskytla například úvěr na vývoj křídla letounů typu CSeries Bombardier a podpořila také vývoj a výrobu komponent pro dopravní letoun KC-390 Embraer.

Projekt L-39NG byl zahájen v červnu 2015 formálním spuštěním konstrukčních prací na konceptu letadla. Přepokládaný první let L-39NG by se měl uskutečnit na přelomu let 2018 a 2019. Získání potřebných certifikací je naplánováno do konce roku 2019.

Uplatnění pro letouny L-159? Uvažuje o nich rakouská armáda
Podívejte se na nejextrémnější speciály Tatry pro těžbu ropy a plynu
OBRAZEM: Tak se vyrábí nová Tatra Präsident, auto do extrémního terénu a počasí

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!