OBRAZEM: Takhle se závodilo v Gottwaldově. Slavná Barum rallye se jezdí přes 40 let | E15.cz

Karel Pučelík

Barum rallye je nejslavnějším tuzemským závodem v rallye. Zahraniční jezdci se jí účastní více než čtyři desetiletí.

Letošní 47. ročník Barum rallye se konal o prvním zářijovém víkendu. Na startu se sešla početná zahraniční konkurence, podobně jako v roce 1981.

Do tehdejšího Gottwaldova se sjeli závodníci z celé Evropy, protože závod patřil do seriálu evropského šampionátu. Z Itálie přivezl své Porsche Antonio Zanussi. Nechyběli ale ani domácí jezdci, zejména pak tovární Škody 130 RS s Václavem Blahnou a Svatoplukem Kvaizarem za volantem.

Agroteam, který provozovalo JZD Slušovice reprezentoval Leo Pavlík s Renaultem 5 Alpine. Na tratích byl k vidění i Renault 5 Turbo, ostřejší a sportovněji vyhlížející verze Pavlíkova speciálu.

Pohár za první místo si odvezl Ital Zanussi s černým Porsche 911. Nejrychlejší Čechem Václav Blahna z továrního týmu Škoda dojel druhý. Třetím nejrychlejším pilotem byl Nor John Haugland, který svou dlouhou kariéru spojil s mladoboleslavskou automobilkou. Čeští fanoušci ho dodnes berou téměř za vlastního.

Tak vypadaly motokrosové závody před čtyřiceti lety. Podívejte se na mistrovství světa 1977