UAZ v nové době: ruský terénní specialista žije dál

Ruská automobilka UAZ přežila rozpad SSSR, a přestože už není tak důležitá jako kdysi, žije dál. Navíc pracuje na zcela novém modelu.

 UAZ žije i po rozpadu SSSR
14.9.2016 19:11   |  

Sovětský svaz byl s přehledem největší zemí světa, zabíral šestinu plochy zemského povrchu, což z něj dělalo jeden z nejdůležitějších a nejmocnějších států.

I proto na jeho území vzniklo tolik automobilek. Rozpad SSSR je ale zanechal ve velkých problémech, které vyústily v konec některých z nich. Jiné ale těžké časy přežily, nové době se přizpůsobily a žijí dál, třeba UAZ.


Prohlédněte si kompletní fotogalerii na webu Auto.cz

Historie UAZu (Uljanovský automobilový závod) se datuje do roku 1941, kdy v návaznosti na německou invazi do SSSR bylo sovětským ministerstvem obrany rozhodnuto o přesunu výroby moskevského závodu ZiS do města Uljanovsk. První vozy – nákladní ZiS-5 – pak v Uljanovsku vznikly v květnu 1942.

Produkce aut v Uljanovsku pokračuje i v následujících letech, kdy už bylo jasné, že Němci Sovětský svaz nedobijí. Závod se však přeorientovává na menší vozy, když začíná produkovat GAZ AA, zatímco produkce ZISu-5 se přesouvá do města Miass na Uralu.

Pokračování článku najdete rovněž na webu Auto.cz


Čtěte také:

Do terénu se vracejí sovětské legendy

Autor: David Bureš, Auto.cz

Komentáře

Čtěte také

Vyvážíte terorismus, vzkázal Indický premiér sousednímu Pákistánu

Vyvážíte terorismus, vzkázal Indický premiér sousednímu Pákistánu

Indický premiér Nárendra Módí obvinil v sobotu sousední Pákistán z vývozu terorismu a slíbil, že povede ve světě kampaň za jeho izolaci. Módí ve vystoupení na setkání s… více

Mobilní web