Komentář Viktora Zeisela: ČNB pohrozí zvyšováním sazeb | E15.cz

Komentář Viktora Zeisela: ČNB pohrozí zvyšováním sazeb

4. května 2017 • 13:40

Bankovní rada ČNB dnes zasedá poprvé od zrušení kurzového závazku, aby projednala otázky měnové politiky. Poté, co centrální banka nechala koruně volný prostor, se česká měna nevrhla do bezhlavého posilování a drží se blízko úrovně 27 korun za euro.

Nicméně ČNB s posílením koruny ve své prognóze počítala a počítala také s tím, že posilující koruna ji pomůže krotit rostoucí inflaci. Ta se v březnu vyhoupla na 2,6 procenta, tedy o šest desetin procentního bodu nad inflační cíl centrální banky. Ačkoliv podle naší prognózy nyní inflace bude zvolňovat s tím, jak bude odeznívat meziroční růst cen pohonných polovině roku budou inflační tlaky znovu sílit a budou posouvat inflaci znovu výše nad inflační cíl centrální banky.

Nedomníváme se, že by se ČNB snažila přímo posílit kurz koruny intervencemi, tedy rozpouštěním svých eurových rezerv na devizovém trhu. K tomuto kroku centrální banka sáhne pouze v krajní situaci, kdyby koruna začala oslabovat výrazně nad hladinu 27 korun. Podle nás se bude snažit nalákat investory na vyšší úrokové sazby. Náš hlavní scénář počítá s prvním zvýšením sazeb na konci tohoto roku, ale pokud koruna neposílí ještě v první polovině roku, ČNB by mohla zvyšovat sazby již v průběhu léta.

Od dnešního zasedání tak očekáváme, že guvernér Rusnok začne trhy důrazně připravovat na to, že zvyšování sazeb se již blíží. Bude-li Rusnok dostatečně důrazný, koruna by mohla začít posilovat již dnes odpoledne. 

Video: Co jsou intervence ČNB?

1080p 720p 480p 360p 240p
Co jsou intervence ČNB?

ČNB sazby nemění, nadále zůstávají nízké

 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!