Angličtina na rovinu: Akcentujte to pozitivní | E15.cz

Angličtina na rovinu: Akcentujte to pozitivní

Angličtina na rovinu: Akcentujte to pozitivní
Angličtina na rovinu
• 

Darren Crown

Nedávno jsem na BBC poslouchal panelovou diskuzi až nechutně chytrých lidí, kteří hovořili o světových událostech. V panelu zasedl také ruský politolog. Musím říct, že angličtina tohoto džentlmena na mě udělala velký dojem—byla výstižná, gramaticky správná, idiomatická.

To, že vyslovoval všechna h s hláskou /x/, kterou v češtině představuje písmeno ch (což byste mohli nazývat „fenomén chezké cholky“), nijak neubralo z jeho vystoupení. Když už, pak mu tato stereotypní ruská výslovnost dodala jako mluvčímu na účinnosti. Ano, čtete správně.

Angličtina na rovinu: Česká spisovnománie

Říká se tomu mluvení s přízvukem a většina z vás je žalostně neinformovaná, pokud jde o to, co tento pojem obnáší. První věc, kterou je třeba si zapamatovat, je ta, že mluvčí angličtiny — pokud ovšem nejde o primitivy přebývající v jeskyních nebo z Texasu (což je vlastně totéž) — jsou zvyklí slýchat angličtinu s přízvukem. Ve zprávách se pravidelně objevují ministerští předsedové, velvyslanci, tenoři, vědci a sbory dalších anglicky mluvících nerodilých hodnostářů. Velmi často jim jejich přízvuk dodává lesku, který by jinak neměli.

Postavte do blízkosti anglického mluvčího nějakou přitažlivou osobu mluvící anglicky s francouzským přízvukem a můžete si být prakticky jistí, že anglický mluvčí bude viset na každém jejím slově s přihlouplým úsměvem a podlomenými koleny. Já osobně bych mohl hodiny poslouchat anglicky mluvící Penelope Cruz — srdce mi zrychlí, jen co pomyslím na její španělské samohlásky!

Názory a připomínky pište na angličtina@e15.cz

Autor: Darren Crown
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!