Česká velvyslankyně u OSN míří do vedení evropské diplomacie

aktualizováno Dosavadní česká velvyslankyně u OSN Edita Hrdá nastupuje do evropské diplomatické služby (EEAS), kde bude vrchní ředitelkou pro Ameriku. Její jmenování společně se jmény čtyř svých dalších nových vrcholných představitelů oznámila tisková služba EEAS.

 Edita Hrdá
18.12.2015 18:04   |  

Mluvčí unijní diplomacie Maja Kocijančičová připomněla, že česká diplomatka má za sebou velvyslaneckou zkušenost z amerických i karibských zemí a byla též vrchní ředitelkou na českém ministerstvu zahraničí.

Český premiér Bohuslav Sobotka dnešní oznámení označil za pozitivní signál, že se Češi a Češky začnou prosazovat ve vyšších funkcích v EU. „Vláda na tom bude intenzivně diplomaticky pracovat,“ slíbil. Nástup Hrdé do EEAS je podle něj úspěchem pro českou diplomacii i Českou republiku jako takovou.

Nástup za pár týdnů

Podobně se ve stručné reakci pro ČTK vyjádřila sama diplomatka. „Bude mi osobně velkou ctí pracovat v evropské diplomatické službě. Považuji to i za velký úspěch celé české diplomacie i za ocenění naší práce,“ uvedla. Předpokládá, že na nové místo nastoupí po vyřízení formalit v řádu několika týdnů.

Evropská diplomatická služba vypsala mimo jiné řízení na obsazení funkcí vrchních ředitelů pro vícestranné vztahy, Afriku, Asii a Ameriku na konci srpna. Podle grafu své organizační struktury má EEAS sedm vrchních ředitelů. Než se Hrdá v roce 2011 stala velvyslankyní u OSN, zastupovala Česko v Argentině a Paraguayi. Na ministerstvu zahraničí vedla odbor amerických států.

Informace o chystaném nástupu české diplomatky na významný post v rámci EEAS pronikly na veřejnost v polovině listopadu. Tehdy Hrdá nechtěla možnost svého „přestupu“ komentovat.


Čtěte také:

Velvyslankyně Edita Hrdá nastupuje na českou misi při OSN

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web