Prezident italské banky UniCredit rezignoval

23.9.2010 7:56   |  

Prezident UniCredit Bank Alessandro Profumo, který ze středně velké italské banky vybudoval globální finanční dům, odchází ze svého postu uprostřed sporu s představenstvem kvůli rostoucímu vlivu libyjských investorů v bance.

Profumo podepsal rezignaci v noci z úterý na včerejšek, poté co mu členové představenstva odřekli podporu pro nadcházející zasedání. Původně představenstvu odchod pouze nabídl a doufal, že se za něj kolegové postaví. Nestalo se. Deníku Wall Street Journal potvrdila tuto informaci Profumova manželka.

Jeho pravomoci si dočasně rozdělí předseda představenstva Dieter Rampl se čtyřmi viceprezidenty, a to do doby, než se najde nový šéf.

Profumo byl léta ve sporu s hlavními akcionáři UniCreditu kvůli mezinárodní strategii a ohledně potřeby navýšit kapitál, když krize dostala bankovní marže pod tlak. Čistý zisk největšího italského bankovního domu klesl letos ve druhém čtvrtletí meziročně o 70 procent na 148 milionů eur. Odchod Profuma byl vyvrcholením sílící kritiky za to, že povolil vstup libyjského kapitálu koncem roku 2008. Do dnešního dne si centrální banka Libye a Libyjský suverénní fond vytvořily 7,6procentní akciový podíl v UniCreditu.

Odpůrce tohoto postupu znepokojila představa, že by významný vliv v jedné z nejdůležitějších italských bank získal libyjský vůdce Muammar Kaddáfí. „Vyjádřil jsem své obavy, že UniCredit může pod libyjskou kontrolu,“ uvedl Flavio Tosi, starosta Verony a člen pravicové strany Liga severu. Libyjská centrální banka ale trvá na své nezávislosti na centrální vládě. A hájila se tím, že chce pomáhat italským firmám, které chtějí podnikat v Libyi.

Profumo byl prezidentem skupiny UniCredit od jejího vzniku v roce 1997. Před tím již šéfoval dva roky její předchůdkyni. V letech 2004 až 2007 skupiny zvětšoval geometrickou řadou. Pomohly mu k tomu akvizice více než za 60 miliard dolarů. Největší z nich byl nákup mnichovské bankovní skupiny HVB a rumunské Capitalia. V Česku vznikla místní dcera UniCreditu na podzim 2007 sloučením místních poboček HVB-Bank a Živnobanky.

Příběh bankovní ikony

» narodil se v italském Janově v roce 1957
» vystudoval ekonomii na milánské Bocconi University
» v roce 1977 začal svou kariéru v Banco Lariano
» od roku 1987 pracoval pro poradenskou společnost McKinsey & Copany
» v letech 1991 až 1994 pracoval pro pojišťovnu RAS, kde měl na starost bankovní sektor
» v roce 1994 se stal zástupcem ředitele Credito Italiano (předchůdce UniCreditu), o rok později ředitelem
» v roce 1997 (po vzniku UniCreditu) se stal jejím prezidentem

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Vznik železničního regulátora se přibližuje, schválil ho senát

Vznik železničního regulátora se přibližuje, schválil ho senát

Na rovný přístup státu při přidělování kapacity jednotlivým dopravcům na přeplněných železničních tratí bude dohlížet nový Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře, jehož vznik… více

Mobilní web