Přehledy pro ČSSZ a zdravotní pojišťovny: připravili jsme pro vás formuláře

Po podání přiznání k dani z příjmu fyzických osob (DAP) čeká živnostníky další povinnost – musejí odevzdat přehledy o příjmech a výdajích České správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně. Server BusinessInfo.cz pro vás připravil formuláře, které musíte odevzdat nejpozději měsíc po podání DAP.

Ilustrační foto
21.1.2016 8:57   |  

Osoby samostatně výdělečně činné, které nesvěřily přiznání daňovému poradci, musejí Přehled o příjmech a výdajích za rok 2015 odevzdat nejpozději první pracovní den v květnu. Svou povinnost tedy splní do pondělí 2. května 2016. V případě, že poplatník využívá služeb daňového poradce nebo má ze zákona povinný audit, prodlužuje se mu termín k odevzdání DAP na začátek července. Na podání přehledů má letos čas do 1. srpna.

Nezapomeňte, že ani OSVČ, které daňové přiznání berním úředníkům odevzdávat nemusejí – například proto, že jejich hrubý příjem nepřesáhl v loňském roce 15 tisíc korun – se povinnosti poslat přehledy nevyhnou. Úředníci na sociálce je od nich očekávají do 1. srpna, v případě zdravotních pojišťoven musejí splnit svou povinnost do pátku 8. dubna.

Vysoké pokuty

Za pozdní podání můžete dostat pokutu až do 50 tisíc korun od zdravotní pojišťovny, v oblasti sociálního zabezpečení do výše 20 tisíc (při opětovném nesplnění povinností pak až 100 tisíc korun). „Rozhodnutí o udělení pokuty je nicméně plně v kompetenci příslušné instituce a v praxi se tak příliš často neděje,“ upozorňuje daňová poradkyně ze společnosti Mazars Gabriela Ivanco. Zapomnětliví plátci ovšem nemohou na benevolenci úředníků spoléhat.

Zbytek textu včetně příslušných formulářů najdete na serveru Businessinfo.cz


Čtěte také:

Kontrolní hlášení DPH: kompletní přehled

Průzkum: Většina Čechů podporuje vyšší daně pro lidi s vyšším příjmem

Autor: Jakub Procházka

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web