Kandidáti na prezidenta České republiky ve volbách 2018 | E15.cz

Prezidentští kandidáti ve volebním souboji o Hrad

red

Informace o kandidátech na prezidenta České republiky - kdo se bude ucházet o místa na Pražském hradě? Kandidáty sledujeme a aktuálně doplňujeme.

Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman se příští rok pokusí obhájit prezidentský mandát. Na Pražském hradě to 9. března řekl svým podporovatelům při oslavě čtyř let od své inaugurace. 

Politologové ho považují za favorita. Že se současný prezident bude ucházet i o druhé volební období, se očekávalo. Vyzvali ho k tomu nedávno i jeho spolupracovníci. Zeman se ke kandidatuře přihlásil před několika stovkami svých příznivců ve Španělském sále. 

"Politická prohlášení by měla zaznít jako výstřel z děla. Politická prohlášení by neměla být obalována verbální kaší. Proto vám oznamuji, že jsem se rozhodl znovu kandidovat na funkci prezidenta," řekl Zeman. 

Kandidaturz miloše Zemana nedoporučují někteří kvůli jeho nejistému zdravotnímu stavu.

www.zemanznovu.cz

Změní se hradní pán? Drahoš má mezi kandidáty největší podporu

Jiří Drahoš

Vystudovaný chemik a od roku 2009 do roku 2017 předseda Akademie věd České Republiky. Na konci března 2017 oznámil na besedě v Jablunkově, že bude kandidovat na prezidenta republiky. Ve své tiskové zprávě pak vysvětlil důvody, které ho ke kandidatuře vedou: "Hlavním důvodem mé kandidatury jsou mé obavy o osud novodobé české demokracie. Není mi lhostejný nárůst extremismu a populismu a jisté občanské apatie vůči základním demokratickým hodnotám."

Jiří Drahoš bude kandidovat jako nezávislý kandidát a jako prezident České republiky chce být autentický a nezávislý. Týden před oznámením kandidatury skončil ve svých 68 letech ve funkci předsedy AVČR. Mezi jeho výhody patří rozhled, dlouholeté působení v uznávané vědní instituci, znalost světových jazyků, ale také původ v Moravskoslezském kraji, díky kterému by mohl snáze oslovit i mimopražské regiony a venkov. 

Podle průzkumů je jedním z hlavních favoritů na vítězství v souboji o prezidentský post.

www.jiridrahos.cz

 

Prezidentský kandidát Hilšer: Zeman chce mít z Česka Švédsko, sám přitom takovou vizi podkopává

Michal Horáček

Textaře, producenta a bývalého majitele sázkové kanceláře Fortuna. Kandidaturu oznámil již v listopadu 2016. Letos pětašedesátiletý multimilionář zveřejnil svůj program, veřejnosti dal fakta o svém zdravotním stavu i o majetku. Už také odstartoval prezidentskou kampaň – v historické budově čistírny odpadních vod v Praze Bubenči.

Objíždí republiku a beseduje s občany. Stačil však také udělat několik chyb. Příliš sympatií nevzbudilo jeho moderování protestní akce k oslavám 28. října, kterou na Staroměstském náměstí uspořádali někteří politici a politické strany, on osobně za chybu považuje slovní konflikt s čestným předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem.

Toho v rozhovoru pro deník.cz kritizoval za nepovedené finále minulé prezidentské volby a také řekl: „Jsem jiný naprosto ve všem. Naprosto. Umím jazyky, mám vzdělání a mám za sebou nějaké v Česku dobře známé dílo. Nic z toho Karel Schwarzenberg za sebou nemá.“ Teď se Horáček veřejně kaje s tím, že se nástrahám kampaně teprve učí.

www.michalhoracek.cz

Nový kandidát na Hrad. O místo prezidenta se bude ucházet hudebník Petr Hannig

Marek Hilšer

Čtyřicetiletý lékař na sebe nejvíc upozornil v roce 2014, když do půl těla svlečený demonstroval při tiskové konferenci vlády na podporu Ukrajiny a proti anexi Krymu Ruskem. Vědecký pracovník, který zkoumá zhoubné nádory mozku a jako pedagog působí na 1. lékařské fakultě UK, je známý občanský aktivista. Protestoval už v době Topolánkovy vlády, tehdy proti plánům privatizovat nemocnice, později třeba proti vysokoškolské reformě Josefa Dobeše z Věcí veřejných.

Hilšer tvrdí, že lidé by neměli mít strach se ozvat, když se děje něco, s čím nesouhlasí. Proto se také rozhodl kandidovat na prezidenta. Věří, že když se k témuž rozhodl i Miloš Zeman, má šanci ho porazit. Současné hlavě státu vyčítá hlavně postoj k Rusku a Číně. Rozdíl mezi rolí aktivisty a postem ve vysoké politice si uvědomuje: „Pokud chce člověk vstoupit do politiky a chce věci nějak měnit, musí dát roli aktivisty pryč. Najednou přebírá odpovědnost a musí se stát diplomatem,“ řekl v jednom z rozhovorů poskytnutých médiím.

Hilšer se považuje za jediného skutečně občanského kandidáta, který není navázán na politické struktuty minulých desetiletí a zároveň není zajištěn finanční podporou politických stran.

www.mareknahrad.cz

Kubera už má dost podpisů pro boj o Hrad. Stále se ale nerozhodl

Igor Sládek

Na politické kolbiště vstoupil dvaašedesátiletý veřejnosti neznámý muž, který zbohatl podnikáním v telekomunikacích, v polovině loňského roku. „Oznamuji kandidaturu na funkci prezidenta České republiky,“ zněl jím podaný novinový inzerát. Jak v něm dále uvedl, narodil se v Náchodě v roce 1955, v roce 1980 emigroval do Německa a poté do Spojených států, v Česku podniká od roku 1990.

Uvedl také, že se nikdy politicky neangažoval, a to ani za komunismu. V rozhovoru pro týdeník Reflex pak odhalil, že žije ze svých investic a úspor, peníze dal do různých projektů, šlo například o Kabel Plus nebo Able Electric. Sládek, který trpí bipolární chorobou, je přesvědčen, že mu nevyléčitelná psychická porucha v kandidatuře nebrání, je schopen sehnat i více než 50 tisíc potřebných podpisů a prezidentskou volbu vyhraje v prvním kole.

http://www.igorsladek.cz/

Vratislav Kulhánek

Někdejší šéf automobilky Škoda Auto i Českého svazu ledního hokeje oznámil svoji kandidaturu za nově vzniklou Občanskou demokratickou alianci v červnu 2017. Ta ho má podporavat při sběru 50 tisíc podpisů a přispívá mu i na samotnou kampaň. Ve své funkci by chtěl Kulhánek dbát na dodržování ústavy a vrátit vážnost úřadu prezidenta. Kandidaturu mu navrhl zakladatel novodobé Občanské demokratické aliance a miliardář Pavel Sehnal, řekl v rozhovoru E15.

Kulhánek nyní působí v dozorčí radě Pojišťovny Kooperativa. Dříve vedl Sdružení automobilového průmyslu, byl viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy. Od roku 2002 byl navíc členem světového výkonného výboru Mezinárodní obchodní komory. 

www.kulhaneknahrad.cz

Jiří Hynek

Kandidát strany Realisté Jiří Hynek nedostane od své strany žádnou finanční podporu na kampaň, vstupní investici musí uhradit sám. „Zatím nevím, kolik to bude, musím se podívat, kolik mám peněz,“ řekl Hynek, který je šéfem Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu, v rozhovoru pro E15. Kromě prezidentské kandidatury je lídrem kandidátky strany v Ústeckém kraji. V minulosti vystřídal manažerské pozice v různých sektorech.

Vladimír Boštík

Podnikatel z Vysokého Mýta překvapil veřejnost, když ohlásil, že má pro svoji kandidaturu 63 tisíc podpisů. Takové číslo by se vyrovnalo počtům signatur pro největší favority voleb, Miloše Zemana, Michala Horáčka nebo Jiřího Drahoše. Na rozdíl od nich je však Boštík nesbíral veřejně, bez petičních stánků a ve svém volném čase.

Vše o prezidentských volbách 2018 

Komentář Bohumila Pečinky: Karty ve hře o Hrad rozdá Zeman

Prezidentští kandidáti budou sbírat čísla občanských průkazů

Autor: red
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!