Kandidáti na prezidenta České republiky ve volbách 2018 | E15.cz

Prezidentští kandidáti ve volebním souboji o Hrad

red

Informace o kandidátech na prezidenta České republiky - kdo se bude ucházet o místa na Pražském hradě? Prezidentské volby se nakonec účastní devět kandidátů.

Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman se příští rok pokusí obhájit prezidentský mandát. Na Pražském hradě to 9. března řekl svým podporovatelům při oslavě čtyř let od své inaugurace. 

Politologové ho považují za favorita. Že se současný prezident bude ucházet i o druhé volební období, se očekávalo. Vyzvali ho k tomu nedávno i jeho spolupracovníci. Zeman se ke kandidatuře přihlásil před několika stovkami svých příznivců ve Španělském sále. 

"Politická prohlášení by měla zaznít jako výstřel z děla. Politická prohlášení by neměla být obalována verbální kaší. Proto vám oznamuji, že jsem se rozhodl znovu kandidovat na funkci prezidenta," řekl Zeman. 

Kandidaturu Miloše Zemana někteří kritici nedoporučují kvůli jeho nejistému zdravotnímu stavu.

www.zemanznovu.cz


Informace o prezidentském kandidátovi Miloši Zemanovi najdete zde >>>


Změní se hradní pán? Drahoš má mezi kandidáty největší podporu

Jiří Drahoš

Vystudovaný chemik a od roku 2009 do roku 2017 předseda Akademie věd České Republiky. Na konci března 2017 oznámil na besedě v Jablunkově, že bude kandidovat na prezidenta republiky. Ve své tiskové zprávě pak vysvětlil důvody, které ho ke kandidatuře vedou: "Hlavním důvodem mé kandidatury jsou mé obavy o osud novodobé české demokracie. Není mi lhostejný nárůst extremismu a populismu a jisté občanské apatie vůči základním demokratickým hodnotám."

Jiří Drahoš bude kandidovat jako nezávislý kandidát a jako prezident České republiky chce být autentický a nezávislý. Týden před oznámením kandidatury skončil ve svých 68 letech ve funkci předsedy AVČR. Mezi jeho výhody patří rozhled, dlouholeté působení v uznávané vědní instituci, znalost světových jazyků, ale také původ v Moravskoslezském kraji, díky kterému by mohl snáze oslovit i mimopražské regiony a venkov. 

Podle průzkumů je jedním z hlavních favoritů na vítězství v souboji o prezidentský post.

www.jiridrahos.cz


Informace o prezidentském kandidátovi Jiřím Drahošovi najdete zde >>>


Prezidentský kandidát Hilšer: Zeman chce mít z Česka Švédsko, sám přitom takovou vizi podkopává

Michal Horáček

Textaře, producenta a bývalého majitele sázkové kanceláře Fortuna. Kandidaturu oznámil již v listopadu 2016. Letos pětašedesátiletý multimilionář zveřejnil svůj program, veřejnosti dal fakta o svém zdravotním stavu i o majetku. Už také odstartoval prezidentskou kampaň – v historické budově čistírny odpadních vod v Praze Bubenči.

Objíždí republiku a beseduje s občany. Stačil však také udělat několik chyb. Příliš sympatií nevzbudilo jeho moderování protestní akce k oslavám 28. října, kterou na Staroměstském náměstí uspořádali někteří politici a politické strany, on osobně za chybu považuje slovní konflikt s čestným předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem.

Toho v rozhovoru pro deník.cz kritizoval za nepovedené finále minulé prezidentské volby a také řekl: „Jsem jiný naprosto ve všem. Naprosto. Umím jazyky, mám vzdělání a mám za sebou nějaké v Česku dobře známé dílo. Nic z toho Karel Schwarzenberg za sebou nemá.“ Teď se Horáček veřejně kaje s tím, že se nástrahám kampaně teprve učí.

www.michalhoracek.cz

Nový kandidát na Hrad. O místo prezidenta se bude ucházet hudebník Petr Hannig

Mirek Topolánek

Bývalý premiér a někdejší předseda ODS Mirek Topolánek ohlásil svou kandidaturu těsně před termínem pro podání přihlášek. Topolánkovu nominační listinu podepsali senátoři, mezi nimi i někteří členové ODS. Bývalý premiér Topolánek nicméně před časem z ODS vystoupil, sám chce jít do voleb jako nestranný kandidát.

Topolánkovou kandidaturu přivítal bývalý prezident Václav Klaus. "Vždy jsem říkal, že prezidentem by neměl být 'Marťan'. Mirek Topolánek se v nejvyšších politických funkcích dlouho pohyboval, a je tedy v tomto ohledu jasným ne-Marťanem," uvedl Klaus.

Na oznámení prezidentské kandidatury Mirka Topolánka okamžitě reagovaly sázkové kanceláře. Favoritem bookmakerů je stále prezident Miloš Zeman, následuje Jiří Drahoš, na třetím místě se ale ocitl právě Mirek Topolánek.

www.mirekprezident.cz


Informace o prezidentském kandidátovi Mirkovi Topolánkovi čtěte zde >>>


Právníci se dál přou o Topolánkovu kandidaturu, přisadil si i Dienstbier

Marek Hilšer

Čtyřicetiletý lékař na sebe nejvíc upozornil v roce 2014, když do půl těla svlečený demonstroval při tiskové konferenci vlády na podporu Ukrajiny a proti anexi Krymu Ruskem. Vědecký pracovník, který zkoumá zhoubné nádory mozku a jako pedagog působí na 1. lékařské fakultě UK, je známý občanský aktivista. Protestoval už v době Topolánkovy vlády, tehdy proti plánům privatizovat nemocnice, později třeba proti vysokoškolské reformě Josefa Dobeše z Věcí veřejných.

Hilšer tvrdí, že lidé by neměli mít strach se ozvat, když se děje něco, s čím nesouhlasí. Proto se také rozhodl kandidovat na prezidenta. Věří, že když se k témuž rozhodl i Miloš Zeman, má šanci ho porazit. Současné hlavě státu vyčítá hlavně postoj k Rusku a Číně. Rozdíl mezi rolí aktivisty a postem ve vysoké politice si uvědomuje: „Pokud chce člověk vstoupit do politiky a chce věci nějak měnit, musí dát roli aktivisty pryč. Najednou přebírá odpovědnost a musí se stát diplomatem,“ řekl v jednom z rozhovorů poskytnutých médiím.

Hilšer se považuje za jediného skutečně občanského kandidáta, který není navázán na politické struktuty minulých desetiletí a zároveň není zajištěn finanční podporou politických stran.

www.mareknahrad.cz

Kubera už má dost podpisů pro boj o Hrad. Stále se ale nerozhodl

Vratislav Kulhánek

Bývalý ředitel Škody Auto i Českého svazu ledního hokeje je kandidátem politické strany ODA, o jejíž obnovu se pokouší miliardář Pavel Sehnal. Ten je také prakticky jediným sponzorem Kulhánkovy kandidatury, na jeho volební účet poslal už pět milionů korun. Pro kandidaturu využil podporou 20 poslanců.

Ve své funkci by chtěl Kulhánek dbát na dodržování ústavy a vrátit vážnost úřadu prezidenta. Kandidaturu mu navrhl zakladatel novodobé Občanské demokratické aliance a miliardář Pavel Sehnal, řekl v rozhovoru E15.

Kulhánek nyní působí v dozorčí radě Pojišťovny Kooperativa. Dříve vedl Sdružení automobilového průmyslu, byl viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy. Od roku 2002 byl navíc členem světového výkonného výboru Mezinárodní obchodní komory. 

www.kulhaneknahrad.cz

Jiří Hynek

Kandidát strany Realisté Jiří Hynek nedostane od své strany žádnou finanční podporu na kampaň, vstupní investici musí uhradit sám. „Zatím nevím, kolik to bude, musím se podívat, kolik mám peněz,“ řekl Hynek, který je šéfem Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu, v rozhovoru pro E15. Kromě prezidentské kandidatury je lídrem kandidátky strany v Ústeckém kraji. V minulosti vystřídal manažerské pozice v různých sektorech. Kandiduje s podporou 22 poslanců. 

Jiří Hynek je absolvent Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, oboru matematická informatika, teoretická kybernetika a teorie systémů, titul RNDr. Pracoval jako vývojový pracovník v Tesle Kolín. V roce 1990 spoluzaložil firmu na software a ekonomické poradenství a od roku 1992 zastával významné manažerské pozice, byl například generálním ředitelem Karlovarského porcelánu nebo předsedou představenstva a generálním ředitelem společnosti Praga, ředitelem státního podniku VOP-026 Šternberk či ředitelem Správy základních registrů.

www.hynek2018.cz 

Pavel Fischer

Bývalý velvyslanec ve Francii a někdejší poradce Václava Havla se do soutěže o Pražský hrad přihlásil až začátkem října. Jeho kandidaturu posvětilo 17 senátorů. Na volebním účtu mu dosud přistálo zhruba 365 tisíc korun, nejvíce, celých 100 tisíc, přispěl Jiří Jirkovský z česko-švýcarské obchodní komory.

"Ke kandidatuře jsem se rozhodl teprve nedávno poté, co jsem naslouchal základním tématům v kampani, která probíhá. Zdá se mi, že tam některé věcné politické otázky a agendy chybí a přitom že k prezidentovi patří," řekl Fischer. Na pozadí prezidentské volby je podle něj možné mluvit o řadě témat, na které není jindy čas.

www.pavelfischer.cz

Petr Hannig

Skladatel a producent vedl do sněmovních voleb krajně pravicový blok Rozumní, za který kandidoval i aktivista Adam B. Bartoš stíhaný za nenávistné postoje vůči Židům. Hannig sehnal podpisy dvacítky poslanců. Výdaje na kampaň příliš neřeší, na jeho volebním účtu leží zhruba tři tisíce korun.

O vstup do politiky se pokoušel několikrát. Založil Stranu zdravého rozumu, která dnes působí pod názvem Rozumní, a od roku 2002 pravidelně kandiduje ve volbách do Sněmovny či Senátu. Loni při kandidatuře do Senátu v Praze 11 získal 2,3 procenta hlasů, jeho strana v letošních sněmovních volbách dostala 0,72 procenta hlasů.

www.petrhannig-rozumni.cz

Vše o prezidentských volbách 2018 

Komentář Bohumila Pečinky: Karty ve hře o Hrad rozdá Zeman

Prezidentští kandidáti budou sbírat čísla občanských průkazů

Autor: red
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!