Průlom v ochraně designu: Ulichova M&T porazila falzifikáty

Městský soud v Praze vynesl jeden z průlomových výroků v rámci ochrany designu v Česku. Tuzemský výrobce designového kování Material & Technology (M&T) po tříletém úsilí uspěl s žalobou kvůli zásahu do práv k průmyslovému vzoru a nekalé soutěži proti společnosti MP Kování. Ta musí portugalské napodobeniny klik stáhnout z trhu. Majitelem M&T je bývalý fotbalový reprezentant a hráč Slavie Praha Ivo Ulich.

 Ivo Ulich, majitel firmy Material & Technology
23.2.2016 11:15   |  

Firma MP Kování nesmí podle verdiktu soudu distribuovat a jinak užívat dovážené nelegální napodobeniny třech designových klik českého výrobce M&T. Kování Entry, Trinity a Entero bylo českou firmou pod značkou M&T navrženo a vyrobeno v roce 2006, po jeho uvedení na trh se první napodobeniny na českém trhu objevily v roce 2009.

Nezbylo nic jiného, než celou záležitost postoupit civilní žalobě.

„Po zjištění falzifikátů na českém trhu jsme se jako první krok snažili spojit s distributorem a dohodnout na stažení daných výrobků z trhu. Následovalo více než roční oddalování a průtahy v jednání. Proto nám nezbylo nic jiného, než celou záležitost postoupit civilní žalobě,“ popisuje Ivo Ulich, majitel rodinné společnosti M&T.

Současně vysvětluje, že pro firmu to znamenalo mnoho formálních procedurálních kroků a důkazních dokladů o pravosti autorských návrhů. Mezi jinými musely být doloženy konkurenční vzorky, katalogy, fotky a výpovědi svědků o nekalosoutěžním jednání ze strany konkurence.

Konkurenční firmě nicméně během tří let nic nebránilo okopírované výrobky prodávat a vytvořit díky tomu finanční zisk

„Pod tíhou předložených důkazů došlo v loňském roce v rámci soudního jednání k soudnímu smíru a protistrana distribuující napodobeniny našeho produktu, ustoupila a pravomocným rozhodnutím musí tyto falzifikáty od portugalské společnosti Tupai stáhnout z českého trhu,“ dodává Ulich.

S výsledkem sporu je spokojen, ale neodpustí si glosu na závěr: „Konkurenční firmě nicméně během těch tří let nic nebránilo, tyto nepůvodní okopírované výrobky prodávat a vytvořit díky tomu finanční zisk ve svůj prospěch.“

„Naše kování je bohužel napodobováno velice často a podobných případů evidujeme daleko více. Každý s rozdílným postupem a řešením. Nicméně toto je první výrazný úspěch v rámci soudních sporů. Doufám, že v úspěšném duchu se nám podaří završit i ty další,“ zakončil Ulich.

Firma Material & Technology byla založena třemi bratry v roce 1997. Vyrábí 95 tisíc kompletů klik, ročně, ve 444 modelech. Z toho má 115 registrovaných vzorů a patentů. Výrobky vyváží do 43 zemí. Obrat společnosti za rok 2015 byl 74 milionů korun, meziročně o 23 procent vyšší.


Čtěte také:

Firma M&T – podnikání s klikou


Autor: try

Komentáře

Čtěte také

Elektromobilem přes Evropu. Evropská komise chce více nabíjecích stanic

Elektromobilem přes Evropu. Evropská komise chce více nabíjecích stanic

Evropská komise chce snížit emise oxidu uhličitého, pomoci tomu má větší prodej elektromobilů. Zákazníky má přesvědčit o jejich nákupu větší počet nabíjecích stanic. více

Mobilní web