Kdy budou volby, jak se volí prezident. Info k volbám 2018 | E15.cz

Informace o prezidentských volbách 2018

1. března 2017 • 11:28

Základní informace o prezidentských volbách 2018 - kdy se volí, jak se volí, kdo kandiduje. Všechno info přehledně a aktuálně.

Kdy budou prezidenstké volby?

Druhá přímá volba prezidenta se bude nejspíše konat v prvním čtvrtletí roku 2018, přesný termín zatím nebyl oznámen. 

Volební model

Prezident je volen prostřednictvím přímé volby, která vstoupila v účinnost 1. října 2012. Volit prezidenta můžou občané České republiky, kteří dosáhli 18 let věku. V letech 1993–2012 byl prezident voleb prostřednictvím obou komor Parlamentu, tedy poslanci a senátory na společné schůzi.

Komentář Jany Havligerové: Hledání prezidenta dostává smysl

Kdo může být prezidentem

Prezidentem se může stát osoba, která je občanem České republiky a dosáhla věku 40 let. Navrhovat kandidáta můžou sami občané, kteří dosáhli 18 let věku, prostřednictvím petice, která musí být podepsána 50 000 občany (nově při sbírání podpisů nejspíše bude nutné uvádět číslo občanského průkazu). Navrhovat svého kandidáta můžou také poslanci, kterých je potřeba nejméně dvacet či senátoři, těch je potřeba nejméně deset.

Kdo kandiduje

Současný prezident Miloš Zeman, který složil slib 8. března 2013, oznámil, že bude znovu kandidovat v prezidentských volbách v roce 2018. Úmysl kandidovat vyjádřil také podnikatel a textař Michal Horáček, podnikatel Igor Sládek a lékař a aktivista Marek Hilšer nebo chemik a předseda AVČR Jiří Drahoš. Řadu zájemců o prezidentské křeslo rozšířil v červnu také bývalý šéf mladoboleslavské Škoda Auto Vratislav Kulhánek a v červenci hudebník Petr Hannig. Strana Realisté v srpnu představila svého vlastního kandidáta, šéfa Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiřího Hynka.

Prezidentští kandidáti budou sbírat čísla občanských průkazů

Více o kandidátech najdete zde >>>

Vše o prezidentských volbách 2018

Autor: red
 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!