Komentář Bohumila Pečinky: Lepší pozdě než nikdy | E15.cz

Komentář Bohumila Pečinky: Lepší pozdě než nikdy

Bohumil Pečinka

Tak je to v politice vždycky. Musí se odehrát nějaká zlomová událost, aby se politickým tématem stalo něco, o čem většina lidí beztak dávno ví, že je to důležité. Stejné je to s úniky z vyšetřovacích spisů.

Musela přijít anonymní série odposlechů Andreje Babiše, zveřejňovaná na Twitteru, aby se o zveřejňování odposlechů začalo nahlas mluvit a někdo ve veřejné debatě uznal, že je to velký problém. Vznikla sněmovní vyšetřovací komise. Teď celou situaci okořenila další nahrávka, s níž tentokrát přišel Český rozhlas.

Tyhle věci svědčí o jednom – někteří podnikatelé se mezi sebou nahrávají a používají to v konkurenčním boji. Na místě by v tomto případě byla novinářská zdrženlivost spočívající v tom, že každému hned neskočím na jeho zákulisní hry.

 

Stokrát vážnější jsou mnohaleté úniky přepisů odposlechů z policejních spisů. Minimálně v posledních pěti letech v Česku vzniklo paralelní řízení médií skrze selektivně poskytované informace z vyšetřovacích spisů. Jinak řečeno, část policistů, a hlavně státních zástupců si vybudovala v rámci českých médií mapy vlivu, díky nimž manipuluje veřejným míněním.

Policie nevydá poslancům kopii spisu k Čapímu hnízdu

Za poslední léta šlo o desítky spisů, kvůli nimž jsou diskreditováni různí lidé. Takže zatímco západní média jsou založená na kritické nedůvěře k ozbrojeným orgánům státu, jimž svěřujeme z bezpečnostních důvodů moc nad lidmi, v Česku je vztah většinových médií a těchto orgánů založen na kooperaci a bagatelizaci jejich občasného rizikového chování.

S pozoruhodnou konstrukcí přišla na poslední zasedání vyšetřovací komise vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Nastává čas chudnutí. Mladí se budou mít hůř a přijdou o svá práva, tvrdí politolog Slačálek

Soudí, že by měl být zpřísněn zákon o soukromých bezpečnostních službách, protože bývalí policisté zaměstnaní v těchto institucích získávají informace od svých kolegů ve služebním poměru. No koneckonců proč ne, jestli je to problém. Daleko větší jsou ovšem úniky ze samotného státního zastupitelství.

Nedávno jsme v Reflexu přinesli seznam několika kauz, kde se informace z policejních spisů dostaly účelově do rukou novinářů dříve, než je měli k dispozici obhájci obviněných. Padl tím hlavní argument žalobců, že dotyčné informace vynášejí advokáti. Předseda poslanecké komise pro odposlechy Daniel Korte spočítal 37 úniků jen v kauze Oleo Chemical a jen v Lidových novinách.

Komentář Bohumila Pečinky: Vstanou noví Ištvanové

Když úniky začala vyšetřovat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), byly jí v několika případech pod různými záminkami tyto případy odejmuty. Jak řekl předseda „únikové“ poslanecké vyšetřovací komise Martin Plíšek, právě napětí mezi GIBS a státním zastupitelstvím je velkým problémem, na který chtějí poslanci ve své závěrečné zprávě poukázat.

Stručně řečeno, ať budou výsledky práce vyšetřovací komise jakékoli, je dobře, že konečně někdo upozorní na nezákonnosti, které se ve veřejném prostoru pod heslem veřejného zájmu běžně dějí.

Autor je komentátorem Reflexu

Další komentáře Bohumila Pečinky naleznete na webu Reflex.cz >>>

Komentář Igora Záruby: Francouzské vystřízlivění z Macrona
Andrej Babiš: Koupím si, co budu chtít. To není váš problém
Reportáž: Rozhádané Kersko. Strážce Hrabalova odkazu rozdělují spory o směřování obce
Čapí hnízdo není jediným Babišovým problémem. Připomeňte si další kauzy šéfa hnutí ANO
Jak šel čas s kombajny v Česku. Agronom: Před 25 lety to měli jejich řidiči mnohem nepohodlnější
Komentář Tomáše Prouzy: Spanilá jízda do divočiny
Policie nevydá poslancům kopii spisu k Čapímu hnízdu

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!