Podají zákonodárci na Zemana ústavní žalobu? Část z nich varuje před další krizí | E15.cz

Podají zákonodárci na Zemana ústavní žalobu? Část z nich varuje před další krizí

9. května 2017 • 15:07

Vládní krize může nabobtnat do zcela nových rozměrů. Pokud Senát odhlasuje návrh na ústavní žalobu kvůli neochotě prezidenta odvolat ministra financí Andreje Babiše (ANO) a Sněmovna návrh schválí, hrozí prodloužení už tak nečekaně zdlouhavé vládní paralýzy.

Velmi zdrženlivě se k postupu vlastní strany ohledně případné ústavní žaloby vyjádřil předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola (KDU-ČSL). A to navzdory tomu, že zhruba polovina senátorů, kteří minulý týden podepsali společné prohlášení o tom, že Zeman přístupem k vládní krizi znevažuje ústavu, byli právě z KDU-ČSL. "Prozatím by bylo předčasné se k budoucím jednáním vyjadřovat, nechtěl bych mluvit sám za sebe," uvedl Mihola.

Ohledně dalšího postupu napoví schůze organizačního výboru Senátu, která proběhne dnes odpoledne.

Glosa Martina Čabana: Ústavní žaloba na prezidenta začíná dávat smysl

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) E15 řekl, že prezidentův výklad opírající se o koaliční smlouvu nemůže být nadřazen ústavě. „Kdyby prezident takto postupoval, šlo by podle nejvyššího poradce ČSSD pro ústavní záležitosti o hrubé porušení ústavy. Koaliční smlouva nepředstavuje žádný důvod pro to, aby prezident nekonal,“ uvedl Štěch. „Právníci mají jasno – Zeman má vyhovět návrhu předsedy vlády,“ dodal.

Štěch zdůraznil, že na půdě Senátu se smývá stranická příslušnost a že bude horní komora rozhodovat na základě respektu k ústavě – ani on, ani předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák, kteří na sebe navzájem odkázali, však nedokázali říct, jaký postup sociálnědemokratičtí zástupci v senátním výboru navrhnou.

Video: Přehledně o vládní krizi

Vládní krize přehledně: Takhle graduje válka Sobotky, Babiše a Zemana

Stejně opatrně jako lidovec Mihola se vyjádřil i předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik, který odmítl poskytovat bližší informace o postupu strany. Varoval ale před potenciálním mezidobím, které by nastalo od podání ústavní žaloby do rozhodnutí Ústavního soudu. Pokud by v tomto období Zeman Babiše neodvolal, mohla by se paralýza vlády ještě prohloubit.

„Běžné fungování vlády a ministerstev je rozhodující. Vláda je sice kvůli těmto vztahům paralyzována, ministerstva ale do té doby musí fungovat,“ řekl Kováčik.

Třetina senátorů už v pátek ve společném prohlášení vyjádřila svou připravenost konat, pokud jde o navržení ústavní žaloby na prezidenta. Tím reagovali na Zemana, který by případnou vládní demisi podanou Bohuslavem Sobotkou chápal pouze jako demisi premiéra.

Zeman: Abych mohl odvolat Babiše, musela by být zrušena koaliční smlouva

Sobotka následně podal návrh na Babišovo odvolání k dnešnímu dni, i to však Zeman navzdory obvyklému chápání ústavy zpochybnil – prý je návrh v rozporu s koaliční smlouvou. Podle výrazné většiny ústavních právníků je tento výklad neplatný, obsah koaliční smlouvy je vzhledem k podřazenosti ústavě v tomto kontextu irelevantní. Tento prezidentův již druhý sporný výklad v krátké době projedná senátní výbor, ve hře je právě i ústavní žaloba na prezidenta.

K jejímu podání je zapotřebí získat hlasy tří pětin přítomných senátorů (celkem jich je 81) a 120 hlasů poslanců. O návrhu na podání ústavní žaloby bude Senát pravděpodobně hlasovat tehdy, pokud Zeman v krátké době Babiše neodvolá. Není jasné, zda by návrh našel potřebnou podporu ve Sněmovně.

Na žádost ODS a TOP 09 se zítra sejdou na mimořádné schůzi poslanci, kteří projednají „zneužívání moci ministrem financí Andrejem Babišem vůči nezávislým institucím demokratické společnosti“.

Komentář Bohumila Pečinky: Vládní krize aneb Žádný vítěz, zato mnoho poražených

 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!