Rozpadlá koalice si dělí i poradce, kdo získá bývalého viceguvernéra ČNB Kysilku? | E15.cz

Rozpadlá koalice si dělí i poradce, kdo získá bývalého viceguvernéra ČNB Kysilku?

31. července 2017 • 06:59

Vypadá to, jako by se politické strany předháněly, kdo představí před volbami zajímavějšího ekonomického experta pokud možno se zkušenostmi, či alespoň jménem známým z minulosti a dřívějších funkcí. Rozvod koalice lidovců a starostů sotva skončil, strany už si ale musely vypořádat své odborníky. Původně společně představily jako svého experta bývalého viceguvernéra ČNB a exšéfa České spořitelny Pavla Kysilku, teď se ale řeší, co dál.

„Já ho oslovil,“ reagoval na dotaz deníku E15 předseda lidovců Pavel Bělobrádek, zda Kysilka zůstane u KDU-ČSL. Sám Kysilka zatím netuší. „Vrátil jsem se z ciziny a zatím jsem se nestihl v situaci úplně zorientovat,“ uvedl pouze.

Zatím tak je jasné, že garantem ekonomického programu STAN zůstává bývalý šéf evropské kanceláře České spořitelny Petr Zahradník, který nezastírá, že jej rozpad koalice lidovců a Starostů mrzí. „Spolupráce stran se mi líbila. Nicméně k obsahu ekonomického programu STAN se hlásím,“ říká Zahradník s tím, že hnutí se něj obrátilo jako na konzultanta a se vstupem do politiky nepočítá.

„Hlubší politické angažmá nepřipadá v úvahu,“ dodává. Ostatní experty nicméně Starostové představí v pravý čas, jak potvrdila v rozhovoru pro deník E15 místopředsedkyně strany Věra Kovářová.

Pilný by kvůli rozpočtu odložil termín voleb

Dalším známým jménem, jež se objevuje okolo ekonomických programů stran, jenapříklad bývalý premiér a eurokomisař Vladimír Špidla, který figuruje jako šéf poradců premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).

U sociálních demokratů a jejich ekonomického směřování se hodně angažují také odboráři – Martin Fassmann a Jaroslav Šulc, v oblasti důchodů má svou roli Martin Potůček, vnitřním ekonomickým expertem strany je pak Michal Pícl. V hnutí ANO měl podobnou roli současný ministr financí Ivan Pilný.

Komentář Lukáše Kovandy: Předvolební hra s cinklými kartami

Jako externí poradce pro ministerstvo financí ještě za vedení Andreje Babiše začal pracovat mimo jiné ekonom Aleš Michl. Na starosti tam má například stabilizaci dluhu a makroekonomickou analýzu.

Za TOP 09 se k finančním otázkám nejčastěji vyjadřuje z Bruselu europoslanec a bývalý viceguvernér centrální banky Luděk Niedermayer, za ODS ekonomická témata komentuje hlavně poslanec Jan Skopeček.

 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!