Tejc nepůjde obhajovat poslanecký mandát, nesouhlasí s vedením ČSSD | E15.cz

Tejc nepůjde obhajovat poslanecký mandát, nesouhlasí s vedením ČSSD

ČTK

Poslanec Jeroným Tejc (ČSSD) nebude kandidovat v letošních volbách do Poslanecké sněmovny. Nesouhlasí s některými názory znovuzvoleného vedení strany. Po vypršení současného mandátu fakticky odejde z aktivní politiky. Šéf sněmovního ústavně právního výboru neuvažuje o tom, že by ve Sněmovně působil v jiné straně, než sociální demokracii.

Tejc řekl, že vnímá silnou podporu v Brně a na jihu Moravy, kde ho okresy nominovaly na dvojku kandidátky za premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD). "Bylo by ale pokrytectvím, kdybych za současné situace přijal volitelné místo na kandidátce a vyměnil své názory za to, že budu další čtyři roky zasedat ve Sněmovně," uvedl.

Tejc na nedávném sjezdu ČSSD v Brně neúspěšně kandidoval na statutárního místopředsedu strany, funkci uhájil ministr vnitra Milan Chovanec. Tejcovi, který byl na sjezdu nejhlasitějším kritikem vedení spolu s jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou, se pak nepodařilo prosadit ani mezi pět řadových místopředsedů.

Sjezdu Tejc podle svého názoru nabízel změnu. Kritizuje například změny daňových sazeb, s kterými ČSSD přišla. "Považuji za smysluplnější motivovat změnou daní úspěšné firmy k reinvestování jejich zisků v naší zemi a přimět je k vytváření dobře placených míst," uvedl. Připomněl i slib změnit církevní restituce či svůj nesouhlas s loňskou policejní reorganizaci.

Chovanec porazil Tejce. Zůstane prvním místopředsedou sociálních demokratů

Současné vedení podle Tejce neovlivní ČSSD jen do letošních voleb, ale na dlouhé roky dopředu. "Do politiky jsem šel proto, abych věci měnil. Současná situace v ČSSD a rozhodnutí sjezdu mi však tuto možnost nedává," uvedl. Považoval by za nepoctivé vůči voličům, kdyby přijal volitelné místo a ve Sněmovně pak musel hlasovat i pro návrhy, s nimiž nesouhlasí.

Den říjnových voleb tak bude fakticky dnem Tejcova odchodu z politiky. "I když se to bude možná některým kariérním politikům zdát nepochopitelné - odejít nemusím, ale chci," řekl. Upřesnil, že dokončí svůj mandát jako člen nejužšího vedení v Jihomoravském kraji, pak ale nebude usilovat o žádné funkce a v ČSSD bude pouze řadovým členem.

720p 480p 360p 240p
Jeroným Tejc oznamuje, že končí v politice

Tejc podle Chovance brzdí ČSSD a diví se, že to nejede

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!