Británii by mohlo být mimo EU lépe, řekl šéf obchodní komory

Dlouhodobé hospodářské vyhlídky Británie by mohly být mimo nereformovanou Evropskou unii lepší než v ní. Prohlásil to dnes předseda britské obchodní komory John Longworth. Podnikatelé by se v rozhodování o tak zásadní otázce měli zbavit svého navyklého krátkodobého pohledu a zaměřit se na dlouhodobé zájmy, uvedl Longworth podle BBC na konferenci obchodní komory v Londýně. Britové budou o setrvání v EU hlasovat 23. června.

 Ilustrační foto
3.3.2016 16:28   |  

Voliči budou podle šéfa přední britské podnikatelské organizace stát před těžkou volbou ze dvou nepříjemných alternativ. Jednou je podle něj zůstat „v zásadě nereformované EU“, druhou je nejistota spojená s odchodem z ní.

„Dynamika a odolnost londýnské City a britského podnikatelského sektoru naznačuje, že v dlouhodobém horizontu máme možnosti a schopnosti vytvořit si světlou, ne-li světlejší ekonomickou budoucnost mimo EU - stejně jako v případě, že bychom měli příležitost zůstat ve skutečně reformované Evropě,“ řekl Longworth. Dodal, že tento jeho pohled je založen na ekonomických hodnoceních výhod a nevýhod obou alternativ.

Členové komory jsou rozděleni

Sama obchodní komora uvedla, že se k žádnému z obou táborů nepřiklání. Její členové jsou v názoru na tuto věc rozděleni - zatímco většina velkých nadnárodních společností se důrazně staví za zachování členství v EU, menší firmy to často vidí jinak.

„Kdybych měl v tomto referendu podnikatele o něco požádat, bylo by to, aby se na to podívali z dlouhodobého pohledu a z hlediska širších zájmů společnosti, v níž působí; nerozhodujte se podle příštího finančního roku, ale podle toho, co chcete pro své děti a vnuky,“ řekl.

Konference obchodní komory se účastní i britský ministr financí George Osborne a jeho německý kolega Wolfgang Schäuble. Ten na ní vyzval Británii, aby „zůstala v Evropě“, a nedávnou dohodu Londýna s EU označil za dobrou pro Británii i pro EU.

„Plakali bychom,“ odpověděl podle agentury Reuters Schäuble v panelové diskusi na otázku, co by dělal, kdyby Británie odešla z EU. Osborne by měl podle BBC říci, že odchod z EU by přinesl britským firmám „nejhorší ze všech možných světů“.


Čtěte také:
BMW varuje zaměstnance Rolls-Royce: Brexit by přinesl problém Libra by se po brexitu mohla ocitnout v krizi, prý hrozí „bludný kruh“

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vyvážíte terorismus, vzkázal Indický premiér sousednímu Pákistánu

Vyvážíte terorismus, vzkázal Indický premiér sousednímu Pákistánu

Indický premiér Nárendra Módí obvinil v sobotu sousední Pákistán z vývozu terorismu a slíbil, že povede ve světě kampaň za jeho izolaci. Módí ve vystoupení na setkání s… více

Mobilní web