Agentura Fitch snížila rating Irska

6.10.2010 13:55   |  

Ratingová agentura Fitch snížila úvěrové hodnocení Irska z "AA- " na "A+ ". Za tímto krokem stojí především vysoké náklady spojené se záchranou bank a nejistý ekonomický výhled. Agentura uvedla, že výhled ratingu je negativní.

„Snížení ratingu Irska odráží výrazné a vyšší než předpokládané náklady spojené s rekapitalizací irských bank, zejména pak Anglo Irish Bank,“ uvedl Chris Pryce ze agentury Fitch. „Negativní výhled odráží nejistotu ohledně načasování a síly ekonomického oživení, a dále pak i snahy vlády o fiskální konsolidaci v střednědobém horizontu,“ dodal.

Agentura Fitch dále napsala, že negativní výhled znamená více než 50procentní pravděpodobnost dalšího snížení ratingu v období 12 až 24 měsíců. K tomu by mělo dojít, pokud ekonomika bude stagnovat a pokud dojde k oslabení široké politické podpory rozpočtové konsolidace.

Agentura AFP připomněla, že ke snížení ratingu došlo pouze jeden den poté, co ratingová agentura Moody's varovala, že by mohla opět snížit hodnocení Irska. Moody's již Irsku snížila rating v červenci letošního roku, a to o jeden stupeň na úroveň „Aa2“ z předešlého „Aa1“.

Irsko v současné době bojuje s vysokým rozpočtovým deficitem, který v roce 2009 dosáhl 14,3 procenta hrubého domácího produktu (HDP), ve stejném roce veřejný dluh dosáhl 64 procent HDP. Dublin ale trápí především potíže bankovního sektoru, kvůli kterým by se rozpočtový schodek měl letos dostat na rekordní úroveň kolem 32 procent HDP. Náklady spojené se zásahem do bankovního sektoru zvýší míru veřejného zadlužení z 25 procent v době před krizí až na 99 procent HDP.

Autor: mediafax

Komentáře

Čtěte také

Uber zaznamenal za půl roku ztrátu přes 31 miliard, doplácí na expanzi

Uber zaznamenal za půl roku ztrátu přes 31 miliard, doplácí na expanzi

Přední světový provozovatel alternativní osobní přepravy Uber zaznamenal v prvním pololetí ztrátu asi 1,3 miliardy dolarů (31 miliard korun) a ve druhém čtvrtletí jeho ztrátovost… více

Mobilní web