Aktivita ruských výrobců prudce spadla. Je nejníže od roku 2009

Aktivita ruského zpracovatelského průmyslu v lednu klesla nejprudším tempem od poloviny roku 2009. Vyplývá to z průzkumu banky HSBC mezi nákupními manažery. Ruská ekonomika se potýká s negativními dopady nízkých cen ropy a sankcí, které na Moskvu kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi uvalily západní země.

Ilustrační foto
2.2.2015 10:38   |  

Index aktivity zpracovatelského průmyslu v lednu klesl na 47,6 bodu z prosincových 48,9 bodu. Dostal se tak na nejnižší úroveň od června 2009. Pokud se index nachází pod padesátibodovou hranicí, signalizuje pokles aktivity.

Ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev o víkendu předpověděl, že hrubý domácí produkt Ruska se v letošním roce sníží o tři procenta. Loni ruská ekonomika podle předběžných údajů statistického úřadu stoupla o 0,6 procenta.

Ruská centrální banka se v pátek překvapivě rozhodla podpořit ekonomiku snížením své základní úrokové sazby o dva procentní body na 15 procent. Ruská vláda minulý týden oznámila, že na zažehnání ekonomické a finanční krize vyčlení nejméně 2,34 bilionu rublů (více než 800 miliard korun).


Čtěte také:

Šedesát procent exportérů pocítilo snížení poptávky z Ruska

Uljukajev: Ruská ekonomika letos klesne o tři procenta

Ratingové agentury drží rubl v šachu

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finská vláda od příštího roku zavede zkušebně takzvaný všeobecný základní příjem. Vybraná skupina občanů bude od státu automaticky dostávat 560 eur (přes 15 tisíc korun) měsíčně.… více

Mobilní web