Aktivita v čínském průmyslu naznačila další zpomalení ekonomiky | E15.cz

Aktivita v čínském průmyslu naznačila další zpomalení ekonomiky

Aktivita v čínském průmyslu naznačila další zpomalení ekonomiky
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Siyuwj via Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Aktivita v čínském zpracovatelském sektoru klesla v srpnu nejprudším tempem za tři roky. Vyplývá to z dnes zveřejněných čínských oficiálních údajů. Výsledek posiluje obavy o zdraví druhé největší světové ekonomiky, které se vláda v Pekingu snaží pomoci řadou podpůrných opatření. Znepokojivé zprávy přišly i ze sektoru služeb, který byl dosud jedním z několika světlých bodů zadýchávající se čínské ekonomiky.

Čínské akciové trhy po zveřejnění dat v jednu chvíli ztrácely až pět procent, většinu ztrát ale na konci obchodování smazaly.

Oficiální index aktivity zpracovatelského sektoru za srpen klesl na 49,7 bodu z červencových 50,0 bodu. Pro údaj je klíčovou padesátibodová hranice, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

Konečné výsledky soukromého průzkumu společností Caixin a Markit mezitím dnes potvrdily, že pokles aktivity v čínském zpracovatelském sektoru dosáhl v srpnu nejprudšího tempa za šest a půl roku. Podle konečných dat klesl index aktivity v srpnu na 47,3 bodu z červencových 47,8 bodu. Výsledek je sice o něco lepší než předběžný údaj z druhé poloviny srpna, stále ale představuje nejslabší hodnotu od března 2009.

Alarmující známky ochlazování přišly podle Reuters z čínského sektoru služeb. Podle průzkumu společností Ciaxin a Markit index aktivity v tomto sektoru v srpnu klesl na 51,5 bodu z červencových 53,8 bodu, což představuje nejpomalejší růstové tempo od července 2014.

Graphical visualization of Cn Industrial Production

Růst je dál robustní, ale zpomalil

Podle čínských oficiálních dat byl růst v sektoru služeb v srpnu dál robustní, oproti předešlému měsíci ale zpomalil a index aktivity klesl podle čínského statistického úřadu na 53,4 bodu z červencových 53,9 bodu.

Průzkumy společnosti Caixin se zaměřují na malé a střední firmy, které jsou kvůli zpomalování ekonomiky pod větším tlakem. Oficiální data čínských úřadů více zohledňují větší podniky ve státním vlastnictví.

„Vzhledem k pomalým aktivitám během tohoto léta může HDP (hrubý domácí produkt) ve třetím čtvrtletí klesnout pod 6,5 procenta,“ napsali podle agentury Reuters v analytickém komentáři ekonomové společnosti ANZ. Peking podle nich musí přikročit k dalšímu agresivnímu uvolňování měnové politiky, k finanční liberalizaci a k aktivní fiskální politice, aby čínský hospodářský růst zůstal kolem sedmi procent. To je oficiální cíl čínské vlády pro letošní rok.

Někteří ekonomové se ale domnívají, že skutečné tempo růstu čínské ekonomiky je už nyní mnohem menší. Investoři se obávají, že srpnová devalvace čínské měny a následný kolaps čínských akcií vystavily ekonomiku a finanční systém ještě většímu nebezpečí.

Graphical visualization of Cn GDP Growth Rate

Čínské akcie, které za srpen odepsaly asi 12 procent, vstoupily do nového měsíce prudkým propadem, většinu ztrát ale do konce obchodování smazaly. Index CSI300, který zahrnuje největší firmy obchodované na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, dnes klesl pouze o 0,1 procenta.

Hlavní index šanghajské akciové burzy Shanghai Composite nicméně odepsal 1,3 procenta. Výrazné ztráty utrpěly akcie firem s malou tržní kapitalizací, takže například index CSI500, zahrnující akcie malých firem, se propadl o 6,3 procenta.

Čínská komunistická vláda zavedla nová opatření na podporu ekonomiky. Zahrnují například další uvolnění pravidel pro investice do nemovitostí nebo kroky na podporu fúzí a odkupů vlastních akcií. Investoři si ale povětšinou těchto kroků nevšímali. „Je to jako snažit se uhasit oheň sklenicí vody,“ uvedl podle agentury Reuters analytik společnosti Kaiyuan Securities Jang Chaj.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!