Americká ekonomika klesla, poprvé od poslední recese v roce 2009

Ekonomika Spojených států v posledním čtvrtletí minulého roku oproti všem předpokladům poklesla. Je to první její propad od recese v letech 2007 až 2009. Mohou za to přiškrcené vládní výdaje a firmy, které snížily doplňování zásob.

ilustrační foto
30.1.2013 16:04   |  

Hrubý domácí produkt od října do prosince poklesl desetinu procenta, zatímco v předcházejícím kvartále rostl o 3,1 procenta, uvedlo americké ministerstvo obchodu. Ekonomové v průměru předpokládali, že hospodářství poroste o 1,1 procenta, ani jeden za expertů dotázaných agenturou Reuters přitom nepředpověděl propad hospodářství.

Ekonomiku výrazně zpomalila bouře Sandy, která zasáhla severovýchod USA včetně hlavních aglomerací. Podle odborníků z HDP ve čtvrtém čtvrtletí roku 2012 ukrojila půl procenta. Hospodářství poškodila i hrozba pádu z takzvaného fiskálního útesu, kterou zákonodárci odvrátili až na poslední chvíli. Pokud by se s Bílým domem nedohodli před koncem roku, rozběhl by se systém automatických vládních úspor a zvyšování daní.

Zdaleka nejvíce se ale na zpomalení ekonomiky podepsaly firmy, které se na začátku podzimu přezásobily a ve čtvrtém čtvrtletí doplňovaly skladové zásoby jen minimálně. Při vyloučení tohoto negativního vlivu by ekonomika rostla o 1,1 procenta.

Nepomohly ani škrty ve vládních výdajích. Armáda utratila o 22,2 procenta méně, což je největší pokles od roku 1972. Celkové výdaje vlády klesly o 6,6 procenta. Před několika dny Pentagon odhalil plán dalších škrtů. Během příštích deseti let by americká armáda měla zeštíhlet o 100 tisíc vojáků a omezit výdaje na techniku. Díky tomu by měla ušetřit 487 miliard dolarů.


Vývoj HDP USA od poslední recese:

Zdroj: tradingeconomics.com


Ne všechny příchozí zprávy jsou ale špatné. Výdaje domácností a investice podniků posílily, významně stouply prodeje počítačů a aut. Také realitní trh naznačil, že se možná po letech propadů vydá vzhůru. Soukromé investice do bydlení v uplynulém čtvrtletí stouply o 15 procent.

Za celý rok 2012 americká ekonomika rostla o 2,2 procenta. To je sice v porovnání s předloňským rokem o 0,3 procenta více, tempo oživování ekonomiky je ale v porovnání s předchozími krizemi amerického hospodářství stále pomalé. Ekonomové se shodují na tom, že pro výrazné snížení nezaměstnanosti by bylo třeba, aby americká ekonomika dlouhodobě rostla alespoň o tři procenta.


Čtěte také:

ASEAN: naděje i hrozba pro asijské ekonomiky

Globální ekonomika trne: Čína loni rostla nejpomaleji od roku 1999

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web