Americká ekonomika utíká světu

Čerstvá data z amerického trhu práce potvrzují, že americké hospodářství se vzdaluje stagnující globální ekonomice. V září v USA přibylo mimo zemědělství 248 tisíc pracovních míst, analytici přitom očekávali 215 tisíc. Míra nezaměstnanosti spadla po více než šesti letech pod šest procent, když klesla o 0,2 procentního bodu na 5,9 procenta.

Ilustrační foto
6.10.2014 7:09   |  

Značný pokles nezaměstnanosti ukazuje na relativní sílu americké ekonomiky především ve srovnání se starým kontinentem. To znamená, že americká centrální banka (Fed), která tento měsíc ukončí program odkupů dluhopisů na podporu ekonomiky, by podle konsenzu analytiků mohla začít zvyšovat úrokové sazby již příští rok v březnu. Jediným problémem pro Fed zůstává skutečnost, že se navzdory tvorbě nových míst na trh práce nevrací řada lidí, kteří v nedávných letech hledání práce vzdali a vypadli ze statistik.


Mezinárodní měnový fond má tento týden snížit odhad letošního růstu. V červenci předpovídal světu letošní ekonomický růst o 3,4 procenta a příští rok o čtyři procenta. Tato čísla budou nyní revidována směrem dolů. Spojené státy ale mohou být v klidu.

Dolar na zprávy z pracovního trhu reagoval skokovým posílením. Dostal se již na dohled úrovně 1,25 dolaru za euro. Vzhledem k nastartované americké ekonomice a stále stagnující Evropě je další oslabování eura a s ním i koruny pravděpodobné.

Některé scénáře kalkulují i s oslabením eura pod paritu. To by znamenalo, že pro tuzemce by dolar stál více než 27 korun. Nadále totiž platí závazek ČNB držet kurz koruny vůči euru nad 27 korunami.


Čtěte také:

Dolar je nejsilnější za poslední čtyři roky. Díky nízké nezaměstnanosti v USA

Pád rublu pokračuje. Ruská centrální banka ho jen mírně brzdí

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Pokud Praha zakáže vjezd kamionů, uděláme to samé, hrozí Starostové

Pokud Praha zakáže vjezd kamionů, uděláme to samé, hrozí Starostové

Starostové a nezávislí (STAN) nesouhlasí se zákazem vjezdu kamionů delších 12 metrů na území Prahy. Pokud začne platit, některé obce jsou prý připraveny rovněž zakázat vjezd… více

Mobilní web