Americké banky se připravují na rozpad eurozóny | E15.cz

Americké banky se připravují na rozpad eurozóny

Americké banky se připravují na rozpad eurozóny
ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk
6. srpna 2012 • 10:08
Velké americké banky na Wall Street se snaží vyjednat si u svých protistran takovou změnu smluv, která je bude lépe chránit pro případ, že se rozpadne eurozóna. Podobné změny doporučují i některým klientům. Píše o tom britský ekonomický list Financial Times (FT). Podle amerického listu The Wall Street Journal (WSJ) lze podobné přípravy pozorovat i v některých firmách v Evropě.

Používáním zajišťovacích kontraktů, jako jsem CDS, takzvané swapy úvěrového selhání, snížily zámořské banky svou čistou expozici vůči problémovým zemím eura, ale nyní pracují ještě usilovněji v zákulisí, aby si zajistily, že v případě odchodu některé země z eurozóny nebudou dostávat platby v devalvované drachmě či pesetě.

Eurozóna je nadále největším strašákem manažerů velkých amerických bank. Zhoršující se situace v eurozóně v loňském létě vedla ke značnému kolísání cen akcií amerických bank a vedla americkou komisi pro cenné papíry k požadavku detailnějšího hlášení aktiv v Řecku, Irsku, Portugalsku, Španělsku a Itálii.

Čtěte také:

Draghi zhatil naděje, řešení krize se nekoná

MMF: Eurozóna je největší obavou světové ekonomiky

Řecko může překlenout finanční problémy pokladničními poukázkami

Poslední události v eurozóně však vedly americké bankéře k agresivnějšímu přístupu. Deník Financial Times jednoho citoval: „Oslovuje naše protistrany pro derivátové kontrakty a říkáme jim, že máme tyto kontrakty v eurech a chceme, aby to v eurech zůstalo i když třeba Španělsko eurozónu opustí.“ Snaží se tak kontrakty přesunout do Londýna, pod britské právo. „Pokud nesouhlasí, tak s nimi kontrakt po splatnosti neobnovíme,“ dodal bankéř.

Možností rozpadu eurozóny se zabýváme, přiznal majitel Iberie

Obavy z vývoje v eurozóně ale nemají pouze banky v zámoří. WSJ napsal, že , což je majitel španělských aerolinií Iberia a britské letecké společnosti British Airways. International Consolidated se chystá na eventualitu, že by z eurozóny vystoupilo Španělsko.

„Chystáme se na řadu nejrůznějších eventualit,“ řekl šéf British Airways Willie Walsh. Věří sice, že euro nynější krizi přežije a Španělsko z eurozóny nevystoupí, International Consolidated je ale i tak jednou z mála významných západoevropských firem, které otevřeně přiznaly, že se možností rozpadu eurozóny zabývají.

Autor: pez, ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!