Americké ceny rostou nejrychleji za poslední dva roky | E15.cz

Americké ceny rostou nejrychleji za poslední dva roky

Americké ceny rostou nejrychleji za poslední dva roky
dolar,peníze,USA
• 

ČTK

Míra inflace v USA v listopadu v meziročním srovnání vystoupila na 1,7 procenta, nejvýše od října 2014. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo americké ministerstvo práce. 

Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,2 procenta. Tempo jejich růstu tak zpomalilo z říjnových 0,4 procenta. Jak roční, tak meziměsíční inflace byla v souladu s odhady analytiků v anketě agentury Reuters.

Takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny potravin a energií, meziměsíčně zrychlila na 0,2 procenta z 0,1 procenta v říjnu. Meziročně zůstala beze změny na 2,1 procenta.

Venezuelské gangy využívají astronomické inflace, vláda stahuje vysoké bankovky

V listopadu vzrostly o 2,7 procenta ceny pohonných hmot, ceny potravin zůstaly již pátý měsíc za sebou stejné. Nájmy se zvýšily o 0,3 procenta a o jedno procento se zvýšila cena pojištění motorových vozidel.

Americká centrální banka (Fed) ve středu zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 0,50 až 0,75 procenta. Ke zvýšení sáhla za posledních deset let teprve podruhé. Banka zároveň signalizovala rychlejší tempo zvyšování úroků v příštích letech. Šéfka Fedu Janet Yellenová uvedla, že zvýšení úroků dokládá důvěru centrální banky v americkou ekonomiku.

Průměrná mzda výrazně vzrostla, nahoru ale půjdou i ceny

Inflace by se v USA mohla v příštích letech zvyšovat proti původním odhadům rychleji, pokud nově zvolený prezident Donald Trump prosadí své návrhy na zvýšení investic do infrastruktury a výdajů na obranu. Fiskální stimuly na pozadí plné zaměstnanosti by podle analytiků znamenaly mnohem rychlejší tempo zvyšování úrokových sazeb, než se nyní čeká.

Právě vyhlídka rychlejšího zvyšování úrokových sazeb spolu s vyšší inflací pomáhají americkým akciím k dalšímu růstu. Začátkem tohoto týdne se vyšplhaly na nová maxima a po středečním poklesu na začátku dnešního obchodování růst obnovily. Dow Jonesův index asi půl hodiny po zahájení přidával kolem 0,6 procenta a indexy S&P 500 a Nasdaq Composite měly zisky v podobném rozsahu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!