Americké domácnosti jsou nejbohatší v historii, nerovnost však roste

Čistý majetek amerických domácností a neziskových organizací, které Fed sleduje dohromady, loni vzrostl o 14 procent na 80,7 bilionu dolarů. To je nejvyšší hodnota v historii. Rozmnožení majetku Američanů pomohly rostoucí ceny nemovitostí a také akcií. Čistý majetek zahrnuje hodnotu nemovitostí, cenných papírů a další aktiva očištěná o veškerý dluh. Čísla zatím nereflektují propad akciových trhů na počátku roku.

 Ilustrační foto
15.3.2016 7:20   |  

Podle Fedu se Američané již zotavili ze škod, které na jejich bohatství napáchalo splasknutí nemovitostní bubliny a následná krize mezi lety 2007 a 2009. Oživení však minulo středněa nízkopříjmové skupiny.

Zpráva sleduje pouze celkový majetek a nezkoumá jeho rozložení ve společnosti. Jiné studie ale ukazují, že nerovnost v distribuci bohatství se zvětšuje. „To by vysvětlovalo, že majetek domácností roste, ale spotřebitelské výdaje tomu neodpovídají, uvedl William Emmons, ekonom v saintlouiském Fedu.

Rozmnožení majetku Američanů pomohly rostoucí ceny akcií a nemovitostí.

Finanční krize rozdíly v příjmech prohloubila. Zatímco americké domácnosti v průměru bohatnou, dopad na ekonomiku zůstane podle Fedu omezen do doby, než růst bohatství zasáhne více lidí. Podle nedávné studie ING to odnesli především mladí lidé. Už tak značný rozdíl v příjmech Američanů ve věku 16 až 24 let oproti starším 65 let se v letech 2007 až 2013 zvýšil o 23 procent.

V eurozóně to bylo „jen“ devět procent. Podle Fedu rodiny pod 40 let získaly zpět jen asi třetinu toho, o co přišly během finanční krize. Lidé ve středním a vyšším věku ztráty již smazali.


Čtěte také:

Na Západě se zvětšuje generační propast, příjmy mladých zaostávají

Většina amerických domácností už nepatří mezi střední vrstvu

Zdeněk Pečený Autor: Zdeněk Pečený redaktor E15

Komentáře

Čtěte také

Ropa se na Moravě může zase těžit. Cena se pohybuje u 50 dolarů za barel

Ropa se na Moravě může zase těžit. Cena se pohybuje u 50 dolarů za barel

Už od ledna cena ropy vytrvale roste. Včera po půlroce opět prolomila hranici padesáti dolarů za barel. Pro řadu těžařů je to hranice, při které mohou měnit své plány. Až dosud… více

Komerční prezentace
Mobilní web