Americké firmy rozmazlují akcionáře

Zámořské firmy jsou vůči svým akcionářům nejštědřejší v historii Wall Street. Během prvního čtvrtletí vyplatily podílníkům ze svých pokladen 241 miliard dolarů, což překonalo dosavadní rekord z předkrizového roku 2007. Investoři si přišli na své díky dividendám i zpětným odkupům akcií. Co je však dobré pro akcionáře, není nejlepší vizitkou pro ekonomiku. Hotovost firmy vyplácejí i proto, že nevěří v růst ekonomiky a neexpandují.

 Dolary
20.6.2014 7:33   |  

„Firmy se topí v hotovosti a stále se zdráhají investovat do růstu. Nepředpokládám, že se na tomto stavu během letoška něco změní, akcionářské hody mohou pokračovat,“ domnívá se analytik společnosti S&P Howard Silverblatt. Doposud nejvíce vyplatily americké firmy akcionářům ve třetím čtvrtletí roku 2007, a to 233 miliard dolarů. Úprk akcionářů s firemními zisky tehdy předznamenal nástup letité hospodářské krize.

Fenoménem se stávají zpětné odkupy. Firmy za své vlastní akcie za poslední rok utratily bezmála 550 miliard dolarů, což je o třetinu více než rok předtím. Oblíbenou strategií mezi investory se staly sázky na firmy, u kterých se předpokládá, že mohou obdobný program co nevidět spustit.

Výdělek až 20 procent

Například veřejně obchodovaný fond (ETF) Power Shares Buyback Achievers, orientovaný na firmy nakupující vlastní akcie, vydělal investorům více než 20 procent, tedy o třetinu více než trh. Firemní pokladny nacucané hotovostí jsou magnetem pro aktivistické investory. Ti zpravidla koupí ve firmě menší podíl a poté se často prostřednictvím mediálního tlaku domáhají navýšení dividendy.

Například firmu Apple si vzali do parády investoři Carl Icahn a David Einhorn. I kvůli jejich nátlaku navýšil technologický gigant odkup svých akcií o bezmála 15 procent. Americké firmy momentálně sedí na více než 1,2 bilionu dolarů hotovosti, což odpovídá jejich dvouletému zisku.


Čtěte také:

Američtí investoři nakupují akcie evropských firem ve velkém

Deloitte: Investoři ve střední Evropě věří trhům téměř stejně jako v roce 2007

Velcí investoři se zbavují akcií. Raději sedí na penězích

Autor: buk

Komentáře

Čtěte také

Pentagon používá ke koordinaci jaderných sil 40 let starý počítač

Pentagon používá ke koordinaci jaderných sil 40 let starý počítač

Americké jaderné síly stále používají zastaralé diskety a počítačové systémy ze 70. let. Jejich údržba přitom americké daňové poplatníky vyjde každoročně na zhruba 61 miliard… více

Komerční prezentace
Mobilní web