Ani ruská armáda není imunní vůči krizi. Vláda chce škrty v nákupech zbraní

Ruská vláda se začne vážně zabývat návrhem, podle něhož by na modernizaci armády letos mělo jít o pět procent méně prostředků než loni, uvádějí zdroje agentury Reuters s dodatkem, že oficiálně ještě nic schváleno nebylo. Armádní rozpočet dosud vládním škrtům vynucených ekonomickou krizí unikal a ještě na podzim loňského roku prezident Vladimir Putin uvedl, že „vytvoření moderní armády, vybavené nejnovějšími zbraněmi a vojenskou technikou, zůstává jednou z priorit výstavby ozbrojených sil."

Ilustrační foto
19.2.2016 10:57   |  

Návrh úsporných opatření má podle Reuters dostatečnou podporu napříč ministerstvy a dalšími institucemi na to, aby se dostal na jednání kabinetu. Dosud se k němu klonilo jen ministerstvo financí.

List Vedomosti uvádí, že se úspory mají týkat hlavně zakázek na nové zbraně, výzkumu a modernizace, které tvoří více než dvě třetiny obranných výdajů (68 procent). V letošním rozpočtu se počítalo s výdaji na obranu ve výši 3,14 bilionu rublů (bezmála bilion korun), nebo-li čtyř procent hrubého domácího produktu; rezort by tedy měl ušetřit okolo 160 miliard rublů (asi 51 miliard korun).

To je podle analytika Ruslana Puchova v době recese pochopitelné a nepoškodí to bezpečnost země. Další škrty ve stejném tempu by ale obranyschopnost ohrozit mohly, tvrdí expert. Ve hře byly i návrhy na osekání armádního rozpočtu o sedm procent.


Čtěte rozhovor s izrealským generálem ve výslužbě: Rusko v Sýrii působí jako zmatený medvěd, říká Israel Ziv


Zatím však platí, že mzdy vojáků se za žádných podmínek nesníží, zdůraznil zdroj, na který se list Vedomosti odvolává. Šetřit se nemá ani na budování nových jednotek, ani na operaci v Sýrii, kde od konce loňského září ruské letouny podporují síly prezidenta Bašára Asada.

„Nejde v první řadě o peníze, ale o politický precedens,“ uvedl ovšem jeden ze čtyř vládních zdrojů agentury Reuters, které mají informace o návrzích škrtů.

Po více než roce trvajících ekonomických obtíží v důsledku západních sankcí a klesajících cen ropy by tak vedení země dalo jasně najevo, že nutnosti šetřit se nevyhne žádná oblast státního rozpočtu – tedy ani dosud vůči škrtům imunní armáda. Přitom v době, kdy se hospodářské problémy Ruska již projevily a vláda začala s hledáním úspor, současně v tichosti dovolila 30procentní navýšení výdajů na obranu.


Čtěte také:

Bývalý izraelský generál: Rusko v Sýrii působí jako zmatený medvěd

Závody ve zbrojení? Jen doháníme staré resty, hájí Putin armádní nákupy

Moskva: Na Západě máme větší šanci udat dluhopisy než v Číně

Autor: vaj

Komentáře

Čtěte také

Babiš je po protikuřáckém zákonu otrávený, Sobotka podle něj lže

Babiš je po protikuřáckém zákonu otrávený, Sobotka podle něj lže aktualizováno

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš je po dnešním hlasování Sněmovny o protikuřáckém zákonu "otrávený" z dění ve vládní koalici. Novinářům v Bruselu řekl, že premiér… více

Komerční prezentace
Mobilní web