Asijská ekonomika v ohrožení: její vyhlídky zhoršuje stárnutí populace a čínské dluhy | E15.cz

Asijská ekonomika v ohrožení: její vyhlídky zhoršuje stárnutí populace a čínské dluhy

ČTK

Vyhlídky asijské ekonomiky zastiňuje nejistota kolem snižování daní ve Spojených státech, rychlý růst úvěrů v Číně i stárnutí zdejší populace. Vyplývá to z dnešního vystoupení zástupce ředitelky Mezinárodního měnového fondu Micuhira Furusawy na tokijském semináři o daňové politice a demografii.

Podle Furusawy by rychlejší růst amerických úrokových sazeb, než jaký se nyní očekává, mohl zapříčinit "významné " posílení dolaru. Tím by stouplo zadlužení rozvíjejících se asijských ekonomik, které si v dolarech braly půjčky. Dalším rizikem přicházejícím ze Spojených států jsou nejasnosti kolem jejich ekonomické politiky, zvláště rozsahu a složení plánovaného fiskálního stimulu navrhovaného americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Číňané kupují druhého největšího výrobce kondomů na světě

"Asie je i nadále světovým lídrem růstu díky silnější poptávce a uvolněné měnové politice," uvedl Furusawa. Dodal ale, že například čínský hospodářský rozvoj zůstává závislý na rychlém růstu úvěrů. Činitel MMF také vyzval asijské politické lídry, aby svou daňovou politikou přispěli ke snížení růstu populace a reagovali na její stárnutí.

Růst asijské populace by se měl v roce 2050 dostat na nulu a podíl starší populace vůči pracujícím se ve stejnou dobu zvedne dvaapůlkrát oproti současné situaci, uvedl Furusawa. Mezi žádoucími opatřeními zástupce fondu v této souvislosti zmínil reformy zdravotní péče, penzí a daňové pobídky ke zvýšení účasti na trhu práce.

Ráj roušek a plastických operací. Šest důvodů, proč navštívit Taiwan

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!