Atény stihnou uhradit splátku ECB, eurozóna jim vyplatí první miliardy

aktualizováno Ministři financí eurozóny schválili vyplácení prvních 26 miliard eur (zhruba 700 miliard korun) z nového záchranného programu pro Řecko. Peníze budou vyplaceny prostřednictvím Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) a umožní mimo jiné uhradit splátku Evropské centrální bance (ECB), splatnou ve čtvrtek. Celkem ESM během tří let Řecku v rámci programu půjčí až 86 miliard eur.

 Ilustrační foto
19.8.2015 20:46   |  

ESM potvrdil, že během tří let poskytne v rámci finanční pomoci Řecku až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun). Ministři financí eurozóny se na podmínkách třetího záchranného programu pro zadlužené Řecko shodli již minulý týden. Dnes program překonal poslední klíčovou překážku, když získal souhlas německého parlamentu.

Eurozóna doufá, že do pomoci Řecku se stejně jako v předchozích záchranných programech zapojí i Mezinárodní měnový fond (MMF). Ten by měl o své účasti v programu rozhodnout v říjnu. Fond má pochybnosti ohledně udržitelnosti řeckého dluhu a vyzývá eurozónu k jeho zmírnění.

Šéf ministrů financí eurozóny, takzvané euroskupiny, Jeroen Dijsselbloem dnes vyjádřil přesvědčení, že eurozóna se dokáže s MMF na jeho účasti v programu dohodnout.


Čtěte také:

Parlamenty v Německu a Nizozemsku schválily pomoc pro Řecko

Dělení koruny by mohlo být vzorem pro Řecko, radí německý poslanec

Německé ministerstvo financí preferuje pro Řecko další překlenovací úvěr

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Důvěřovat danému zařízení, nebo ne? Otázka nad kvalitou zabezpečení soukromých či státních citlivých dat v počítačích, mobilech a síťových prvcích se v posledních letech netýká… více

Mobilní web