Atény stihnou uhradit splátku ECB, eurozóna jim vyplatí první miliardy | E15.cz

Atény stihnou uhradit splátku ECB, eurozóna jim vyplatí první miliardy

Atény stihnou uhradit splátku ECB, eurozóna jim vyplatí první miliardy
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Ministři financí eurozóny schválili vyplácení prvních 26 miliard eur (zhruba 700 miliard korun) z nového záchranného programu pro Řecko. Peníze budou vyplaceny prostřednictvím Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) a umožní mimo jiné uhradit splátku Evropské centrální bance (ECB), splatnou ve čtvrtek. Celkem ESM během tří let Řecku v rámci programu půjčí až 86 miliard eur.

ESM potvrdil, že během tří let poskytne v rámci finanční pomoci Řecku až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun). Ministři financí eurozóny se na podmínkách třetího záchranného programu pro zadlužené Řecko shodli již minulý týden. Dnes program překonal poslední klíčovou překážku, když získal souhlas německého parlamentu.

Eurozóna doufá, že do pomoci Řecku se stejně jako v předchozích záchranných programech zapojí i Mezinárodní měnový fond (MMF). Ten by měl o své účasti v programu rozhodnout v říjnu. Fond má pochybnosti ohledně udržitelnosti řeckého dluhu a vyzývá eurozónu k jeho zmírnění.

Šéf ministrů financí eurozóny, takzvané euroskupiny, Jeroen Dijsselbloem dnes vyjádřil přesvědčení, že eurozóna se dokáže s MMF na jeho účasti v programu dohodnout.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!