Ázerbájdžán ovládla nákupní horečka, lidé se bojí zdražování po devalvaci | E15.cz

Ázerbájdžán ovládla nákupní horečka, lidé se bojí zdražování po devalvaci

Ázerbájdžán ovládla nákupní horečka, lidé se bojí zdražování po devalvaci
Ázerbájdžán ovládla nákupní horečka vyvolaná pondělním oznámením o zrušení kontroly nad kurzem národní měny
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Ázerbájdžán ovládla nákupní horečka vyvolaná pondělním oznámením o zrušení kontroly nad kurzem národní měny. Platidlo manat vůči dolaru ztratilo polovinu své hodnoty a zemi odkázané z velké části na dovoz hrozí skokové zdražování. V obchodech zavládl zmatek, lidé už v pondělí večer skupovali potraviny i spotřební zboží.

Centrální banka v pondělí rozhodnutí vysvětlila snahou ochránit prudce klesající devizové rezervy a zajistit konkurenceschopnost ekonomiky. Manat se po tomto rozhodnutí vůči dolaru propadl o 32 procent, dnes propad pokračoval.

Krize je důsledkem dlouhodobého poklesu cen ropy na světových trzích. Export ropy a zemního plynu tvoří 95 procent ázerbájdžánského vývozu a 75 procent vládních příjmů.

Obchody přeceňují zboží

Ázerbájdžánská média kontrolovaná státem o chaosu v obchodní síti neinformovala, podle ruských médií ale prakticky všechny obchody v hlavním městě Baku byly už v pondělí vystaveny útokům kupujících. Ze supermarketů mizely potraviny, hygienické prostředky a spotřební zboží. Mnoho obchodů dnes ráno neotevřelo s tím, že obchodníci zboží přeceňují.

Aznusd

Devalvace manatu podle místních ekonomů nevyhnutelně vyvolá prudké zdražení, které se nevyhne ani potravinám, oděvům nebo lékům. V obchodech se už zvýšily ceny dovážené elektroniky či automobilů.

„Mnoho potravin se do Ázerbájdžánu dováží, včetně masa, mléka, ovoce, zeleniny nebo surovin pro pekárny chleba,“ řekl agentuře Salam News ekonom Vahíd Magerramov. „O kolik se sníží kurz manatu, o tolik se toto zboží zdraží a rozdíl zaplatí kupující. Příjmy státu se snižují a zvýšení platů nelze z rozpočtu zajistit,“ dodal.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!