Banky už v prognózách tipují termín odchodu Řecka z eurozóny

Řada velkých bank v Evropě i jinde ve světě se už v tichosti technicky připravuje na možný odchod Řecka z eurozóny a jeho přechod k náhradní měně. Americká Citibank jako jedna z prvních bank už ve své makroekonomické prognóze určila datum, kdy podle ní Atény pravděpodobně eurozónu opustí. Citibank to čeká počátkem roku 2013. Informuje o tom agentura AFP.

 ilustrační foto
24.5.2012 18:07   |  

„Domníváme se nyní, že pravděpodobnost odchodu Řecka z eurozóny v příštím nebo v tom následujícím roce je zhruba 50 až 75 procent,“ uvedl vedoucí ekonom americké banky Citigroup Willem Buiter.

Anketa

Souhlasíte s prognózou, že Řecko odejde z eurozóny počátkem roku 2013?

Ano   26% Ne, bude to dříve   55% Ne, bude to později   7% Ne, Řecko eurozónu neopustí   12%

V anketě hlasovalo 184 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Podle něj je v prognóze ještě mnoho neznámých. Nicméně odhaduje, že počátkem roku 2013 Řecko přijde o euro a zažije prudkou devalvaci své náhradní národní měny. V témže roce se v zemi silně omezí ekonomická aktivita a v roce 2014 bude následovat jen malý růst.

„Myslíme si, že negativní ekonomická a finanční nákaza směrem k dalším evropským zemím bude nevyhnutelná. A vlastně se už tak určitým způsobem děje,“ dodal Buiter.

Podle něj sníží poté Evropská centrální banka úrokovou sazbu o půl procenta. Portugalsko a Irsko dostanou druhý balík pomoci, Španělsko pak čeká kombinovaná pomoc takzvané trojky, tedy EU, Mezinárodního měnového fondu a bankovních věřitelů. Španělsko a Itálie budou také potřebovat finanční podporu trhů pro svoje obligace.


Čtěte také:

Země eurozóny si mají připravit plány pro případný odchod Řecka

Nečas: odchod Řecka z eurozóny by měl dopad i na Česko


Buiter soudí, že eurozóna odchod Řecka zvládne a že už žádná další členská země ho nebude muset následovat. Evropský bankovní systém tak bude dál v pořádku fungovat. Konec krize pro eurozónu to ale znamenat ještě nebude.

vrb, čtk

Komentáře

Čtěte také

Financování spojů Českých drah je tajné, podnik odmítl dát poslanci údaje

Financování spojů Českých drah je tajné, podnik odmítl dát poslanci údaje

České dráhy odmítly s odvoláním na obchodní tajemství poskytnout některé ekonomické údaje o jednotlivých provozovaných linkách, vyplývá z odpovědi ministra dopravy Dana Ťoka (za… více

Komerční prezentace
Mobilní web