Barma se otevírá světu a chce méně Číny

Když za obchodnicí Čen Čching-fengovou poprvé přišli z úřadu, aby sundala čínský vývěsní štít ze svého obchodu s oblečením, nevšímala si toho. „Když za pár dní přišli znovu a ptali se, proč je čínský štít pořád na svém místě, řekla jsem jim, že jsem měla moc práce,“ říká čínská obyvatelka barmského města Mandalay. „Musela jsem štít hned sundat a podepsat papír, že už ho nevrátím zpátky,“ diví se majitelka obchodu.

 Barma
15.2.2012 8:57   |  

Na podobné příkazy si stěžují i další majitelé čínských obchodů. Barmská vláda v hlavním městě Neipyijto sice tvrdí, že žádný oficiální příkaz nevydala, ale případy z Mandalay dobře ilustrují rostoucí rozpaky nad čínským vlivem v zemi.

Jak se Barma otevírá demokratickému světu, její vztahy s Čínou, největším investorem v zemi a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem, se mění. Během dvou desetiletí izolace byla Čína pro Barmu nejbližší vojenský, diplomatický i obchodní partner. Obrovské sankce, které na Barmu uvalil Západ poté, co tamní vojenská junta v roce 1988 krvavě potlačila prodemokratické demonstrace, jihoasijskou zemi přinutily obrátit se na Čínu.


Čtěte také: Radek Palata: Barmské jaro začne v dubnu


„Vláda se už dříve snažila uvalit zákaz na zahraniční vlivy. Zdá se, že se to děje znovu,“ říká Chu Čiech-či, restaurátor v Mandalay, který je také členem čínské menšiny ve městě. Dvě hodiny jízdy autem od Mandalay se formuje protestní kampaň proti čínské největší investici v Barmě: dvojitému potrubí, jež přivede ropu a plyn z Bengálského zálivu do čínských západních provincií, které potřebují obrovské množství obou surovin. Aktivisté v rozhovoru pro Reuters uvedli, že je povzbudilo náhlé rozhodnutí Barmy zrušit jiný čínský projekt v zemi: přehradu Myitsone. Investici za 3,6 miliardy dolarů měla platit Čína a elektřina z ní měla téct do Číny. Koncem září však barmský prezident poslal projekt k ledu.

Obě země se přitom navzájem potřebují. Barma poskytuje čínským vnitrozemským provinciím přístup k moři a pomáhá Pekingu překonat pocit obklíčení americkými spojenci v regionu, Japonskem, Austrálií a Indií. Barma se však za poslední rok změnila. Uvolnila cenzuru, povolila odbory a propustila stovky politických vězňů. Současně se snaží vymanit z ekonomického orbitu mocného souseda. Odměnou Barmě byla v prosinci návštěva Hillary Clintonové, vůbec první návštěva amerického ministra zahraničí od roku 1955.

Vliv Číny zůstává

I kdyby Západ odstranil všechny sankce vůči barmskému režimu, obchodní orientace na Čínu se přes noc nezmění. Barma je bohatá na suroviny, ale jinak zůstává jednou z nejchudších zemí v Asii. Bolestivě potřebuje čínské peníze. Hlavně v příhraničních oblastech Barmy je vliv Číny znát. Z Barmy jezdí kamiony plné dřeva a uhlí, z Číny se vrací se spotřebním zbožím, ale třeba také pivem. Láhev čínského piva Dali stojí 66 kyatů, o polovinu méně než barmského ležáku. Malé barmské firmy nemohou konkurovat cenou.

Autor: reuters, hop

Komentáře

Čtěte také

Sněmovna zřídila vyšetřovací komisi k reformě policie

Sněmovna zřídila vyšetřovací komisi k reformě policie aktualizováno

Sněmovna zřídila vyšetřovací komisi k reorganizaci celostátních policejních útvarů. Komise by mohla začít pracovat od pátku, pokud poslanci zvolí jejího předsedu. Členy bude dolní… více

Komerční prezentace
Mobilní web