Bitcoin láká doněcké separatisty, pomocí kryptoměny mohou obejít sankce

Možnosti digitální měny bitcoin přitáhly pozornost vlády separatistické Doněcké lidové republiky na východě Ukrajiny. Podle tamní ministryně pro vědu a školství Larisy Poljakovové je rozvíjení bitcoinu pro region nutností. Do role průkopníka, který napomůže rozšíření kryptoměn v Donbasu, se staví firma DAO Donbass. Její zástupci současně vládě slibují, že by bitcoin a s ním spojené know-how mohla využít k obejití ekonomické blokády

 Bitcoin
9.8.2016 14:38   |  

„Uděláme z Donbasu místo, které nabídne zajímavé možnosti pro použivání bitcoinu a realizaci projektů postavených na technologii blockchainu (princip sdílené účetní knihy, pozn. red.),“ pochlubila se doněcká firma.

Své záměry prezentovala na společné tiskové konferenci s představiteli separatistické Doněcké lidové republiky, kde podle serveru news.bitcoin rovněž uvedla, že chce do regionu přilákat zahraniční investory se zájmem o kryptoměny.


Přečtěte si: Moskva chce postavit bitcoin mimo zákon. Zvažuje vlastní digitální měnu


DAO navíc slibuje, že z vlastního investičního fondu podpoří ty projekty, které mají potenciál zlepšit situaci v regionu a napomoci vystavět nový model interakce mezi vládou a byznysem. Manažeři firmy si současně pochvalují podporu a pochopení ze strany tamních úřadů. Na oplátku jim DAO nabízí využití technologií kryptoměn k obejití ekonomických sankcí.

Členové DAO Donbass chtějí mít navíc důležité slovo nejen na Ukrajině, ale také v Rusku: připojili se do pracovní skupiny ruského parlamentu, zaměřené na vyhodnocování rizik kryptoměn, připomíná web Forklog.net.

Na východě Ukrajiny by zmínění experti v oblasti kryptoměn mohli získat dostatek prostoru a příležitostí pro uvedení svých nápadů do praxe. Kyjev totiž uvalil na oblast, ovládanou proruskými separatisty, ekonomickou blokádu. Nedávno navíc rozšířil svůj sankční seznam o 243 ruských firem, které se separatistickými regiony obchodovaly. Bitcoin v tomto kontextu představuje nejen alternativní platební systém, ale i prostředek anonymizace plateb.


Čtěte také:

Pozapomenutý Donbas: Lidé chudnou a cítí se bezprizorní

Bitcoin za rok téměř ztrojnásobil hodnotu, nových mincí bude méně

Bitcoin jako oficiální měna? Japonsko chce nad virtuálními platidly větší kontrolu

Autor: vaj

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web