Británie krotí dluhopisy

V nadcházejícím fiskálním roce plánuje britské ministerstvo financí získat prodejem dluhopisů o 8,4 procenta méně prostředků než v právě končícím období. Za nižší potřebou financovat ostrovní ekonomiku prodejem bondů na trzích jsou zisky centrální banky z programu kvantitativního uvolňování.

 libra
22.3.2013 9:02   |  

Úřad správy britského dluhu, který vede bývalý manažer Deutsche Bank Robert Stheeman, plánuje během dvanácti měsíců od začátku dubna získat prodejem vládních dluhopisů s delší dobou splatnosti 151 miliard liber, 11,9 miliardy liber má pak přinést prodej obligací s kratší dobou splatnosti.

Objem plánovaného prodeje je tedy nižší než 164,8 miliardy liber získaných v končícím fiskálním roce a také nižší než 161 miliard liber průměrně očekávaných primárními britskými brokery oslovenými agenturou Bloomberg.

Menší apetit britského ministerstva financí vedeného Georgem Osbornem je především důsledkem převodu zisků z programu kvantitativního uvolňování Bank of England na ministerstvo financí. V rámci tohoto programu centrální banka nakoupila aktiva za 375 miliard liber. Šlo především o nákup britských vládních dluhopisů během finanční krize, aby centrální banka pomohla snížit výnos těchto dluhopisů.

Již na podzim loňského roku vláda oznámila plán převodu vyplacených kuponů z držení dluhopisů centrální bankou zpět na ministerstvo financí. S klesajícím výnosem naopak roste cena těchto obligací, Bank of England tedy vydělala také na následném odprodeji britských vládních bondů. Plán se dočkal značné kritiky s argumenty, že nahlodává nezávislost centrální banky a může naopak vést ke ztrátovému hospodaření v budoucnosti.

Rekordní objem dluhopisů muselo britské ministerstvo financí vydat během fiskálního roku, který skončil v březnu 2010. Šlo o 227,6 miliardy liber.

S rostoucím zadlužováním se momentálně očekává, že vládní dluh Velké Británie produktu se dostane nad hranici sta procent na přelomu let 2016 a 2017. Ratingová agentura Moody’s letos připravila Velkou Británii o prestižní hodnocení AAA, zdá se ale, že na důvěře investorů v monarchii to příliš neubralo.


• Čtěte také:

Osborne: Britská ekonomika poroste pomaleji, než se čekalo

Jan Stuchlík: Sledujte Londýn

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

OKD zatím nemá žádné nabídky na přímé úvěrové financování

OKD zatím nemá žádné nabídky na přímé úvěrové financování

Vedení těžební společnosti OKD, kterou poslal soud do úpadku, zatím neobdrželo žádné nabídky na přímé úvěrové financování. ČTK to po dnešním jednání vedení firmy s insolvenčním… více

Komerční prezentace
Mobilní web