Británie sníží skleníkové emise o 57 procent, brexit cíl nezmění

Nehledě na výsledek referenda o členství v Evropské unii, bude Velká Británie pokračovat ve snižování emisí skleníkových plynů. Londýnská vláda schválila pátý uhlíkový rozpočet, kterým by země v roce 2032 měla snížit skleníkové emise o 57 procent oproti roku 1990. Kabinet tak dal na názor expertů, že redukci emisí ve třicátých letech je nutné zvednout z původně plánovaných 50 procent.

Znečištěné ovzduší v Londýně
1.7.2016 9:26   |  

Ve srovnání s Evropskou unií, která si stanovila cíl snížit emise do roku 2030 o 40 procent, jde Británie dál. Jenže pořád není jisté, jestli se i po vystoupení z EU země účastní evropského trhu s emisními povolenkami. Mezi experty převládá přesvědčení, že Británie půjde ve stopách Norska, Islandu a Lichtenštejnska, které sice nejsou členy unie, ale jejich podniky musejí nakupovat evropské emisní povolenky.

Trh s povolenkami toto přesvědčení zatím nesdílí. Po referendu se cena povolenek propadla pod pět eur a je nejníže od jara 2014. Od konce loňského roku se povolenky zřítily skoro o polovinu. Při této ceně nemůžou plnit původní cíl, tedy motivovat firmy k přechodu na nízkoemisní technologie. „Technická analýzy naznačuje, že cena povolenek je přeprodaná a je prostor pro korekci směrem vzhůru. V případě externích šoků však cena nemusí tyto signály respektovat,“ uvádí Daniel Ošťádal, analytik obchodníka s povolenkami Vertis.


Přečtěte si: Evropa má do roku 2030 snížit emise o 40 procent, tvrdí Francie a Británie


Unie právě pracuje na reformě trhu s povolenkami, která by měla platit v roce 2020, kdy by už Británie nemusela být jejím členem. Právě Britové původně chtěli reformu dokončit během svého předsednictví příští rok. Jenže z toho nejspíš sejde. Lidé obeznámení s jednáním tvrdí, že zatím se na harmonogramu reformy nic nemění. Letos by měla být hotová pozice členských států a v létě příštího roku začne jednání s Evropským parlamentem.

Přípravu reformy by neměla zkomplikovat ani rezignace Iana Duncana, který v EP připravoval pozici parlamentu pro nadcházející jednání.

„Žádná politická frakce nechce reformu zdržet. Po Duncanovi nastoupí nový zpravodaj, který vypořádá připomínky ke zprávě a dotáhne ji do konce,“ říká český europoslanec Pavel Poc. Evropská komise má podle expertů propočítané obě varianty – jak s Británií, tak i bez ní.

Brexit ovlivní emisní cíle
Britský odchod z EU zasáhne snižování skleníkových emisí po roce 2020, které nespadají pod trh s emisními povolenkami. Evropská komise by měla představit plán pro redukci těchto emisí 20. července. Británie patří k zemím, které měly přispět k unijnímu cíli více, než by odpovídalo jejich velikosti. Když nebude v EU, dopadne snaha o boje s klimatickou změnou více na ostatní státy. Komise má měsíc na to, aby vše znovu propočítala.

Čtěte také:

Obnovitelné zdroje jsou pro nás mrháním peněz, uvedl britský vědec

Siemens zmrazí investice v Británii, počká si na výsledek brexitu

Jan Stuchlík Autor: Jan Stuchlík redaktor E15

Komentáře

Čtěte také

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Americká internetová společnost Yahoo čelí žalobě v důsledku útoku hackerů, při kterém jí byly ukradeny údaje týkající se minimálně 500 milionů uživatelských účtů. Žalobu podal… více

Mobilní web