Britové už Indii nebudou posílat peníze, je podle nich vyspělá

Velká Británie se rozhodla do roku 2015 ukončit rozvojovou pomoc Indii, protože se stala jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik. Místo peněz bývalé kolonii nabídne technickou asistenci, Dillí si jí prý cení víc. Britské finance zřejmě skončí v chudších zemích.

Ind
14.11.2012 10:23   |  

„Po přezkoumání programu a diskuzi s indickou vládou jsme se dohodli, že je čas posunout náš vztah od pomoci ke sdílení dovedností,“ prohlásila ministryně pro mezinárodní rozvoj Justine Greeningová. „Když jsem navštívila Indii, viděla jsem na vlastní oči, jakého obrovského pokroku dosáhla. Je na čase uznat, že místo Indie ve světě se změnilo,“ dodala.

Indie byla po nabytí nezávislosti největším příjemcem britské rozvojové pomoci, loni ji předstihla Etiopie. BBC uvedla, že v uplynulých třech letech posílal Londýn do Dillí v přímé finanční pomoci průměrně 227 milionů liber (zhruba 7,18 miliardy korun). Tuto částku převyšuje asistence Indie dalším zemím, podle listu Daily Telegraph dosahuje 328 milionů liber ročně.

Existující britské programy zaniknou do tří let. Odhaduje se, že celkově koalice konzervativců a liberálních demokratů na rozvoj Indii během své vlády vynaloží přes miliardu liber. Pomoc zemi s vlastním vesmírným programem v době krize ale kritizovala řada konzervativních poslanců. Její zastánci ji hájili přetrvávající chudobou na indickém venkově a historickými vazbami mezi zeměmi.


Čtěte také:

Indie vyrukovala do boje proti ulicím plným výkalů

Z Indie mizí hotovost, v Bangladéši z ní vyrábějí žiletky

Biometrie na vzestupu. Indie skenuje oči 1,2 miliard lidí


Premiér David Cameron slíbil, že země vynaloží na rozvojovou pomoc 0,7 procenta svého HDP ročně. Peníze pro Indii budou tedy zřejmě přesměrovány jinam. K velkým příjemcům britské pomoci v poslední době patřily Bangladéš, Pákistán, Nigérie a Tanzanie.

Autor: Pavla Palaščáková

Komentáře

Čtěte také

EU odmítá jednat separátně se Skotskem kvůli brexitu

EU odmítá jednat separátně se Skotskem kvůli brexitu

Lídři Evropské unie jednoznačně odmítli jednat separátně se Skotskem, jehož premiérka Nicola Sturgeonová dnes navštívila Brusel, aby se pokusila zachránit vazby s unií i po… více

Komerční prezentace
Mobilní web