Brusel chce ještě přitvrdit v regulaci ratingových agentur

2.6.2010 20:33   |  

Evropská komise dnes navrhla zpřísnění nedávno přijaté regulace ratingových agentur. Vydavatelé dluhopisů v Evropské unii, tedy především investiční firmy a některé banky, by podle představ eurokomisaře pro vnitřní trh Michela Barniera měli poskytovat informace všem ratingovým agenturám, nejenom jedné agentuře, kterou platí.

Cílem tohoto opatření má být možnost pro ratingové agentury, aby mohly některé produkty ohodnotit i v případě, že je o to nikdo nežádá. Někteří experti se ale obávají, že podobné opatření nebude fungovat. „Proč by si konkurenční ratingová agentura měla způsobovat problémy ohodnocením produktu, za nějž jí nikdo nezaplatí?“ uvedl analytický internetový server Eurointelligence.

Podle deníku Financial Times Deutschland si někteří ekonomové rovněž myslí, že by bylo lepší, aby Brusel přinutil vydavatele dluhopisů platit za dva ratingy, nikoliv jen za jeden, jak je tomu v současnosti.

Evropská unie se na regulaci ratingových agentur dohodla již v loňském roce během českého předsednictví EU. Tehdy agentury čelily obviněním, že jsou spoluviníky finanční a hospodářské krize, která tehdy zažívala svůj vrchol. Světoznámé společnosti jako Moody's či Standard & Poor's údajně podcenily riziko, které se vázalo k obrovským objemům hypotečních úvěrů, jež banky poskytovaly svým klientům. Právě špatné hypotéky stály na začátku krize.

Členské státy EU i Evropský parlament schválily pravidla, podle nichž se ratingové agentury v unii musí registrovat, nesmějí poskytovat poradenské služby, nesmějí hodnotit finanční nástroje, pokud nebudou mít dostatečně kvalitní podkladové informace, a musejí zveřejnit modely a metodiku, z nichž jejich proces hodnocení vychází.

O další možné regulaci se ovšem začalo mluvit s rozšířením krize v Řecku, které se letos ocitlo na pokraji bankrotu kvůli velkému zadlužení. Situaci podle některých evropských politiků přitom ještě zhoršily právě ratingové agentury, když Řekům bez předchozích varování hodnocení citelně snížily.

Podle nového návrhu Evropské komise tak ratingové agentury čeká ještě přísnější dozor. Ten má mít na starosti nový unijní dohledový orgán ESMA, na jehož vzniku se členské státy shodly poměrně nedávno. Ten by přitom mohl nově žádat od ratingových agentur informace, vyšetřovat jejich činnost a dokonce podnikat zásahy v sídle firem.

Barnierův návrh nezmiňuje zřízení jednotné evropské ratingové agentury, o jejímž vzniku některé země uvažovaly. Ekonomové už dříve varovali, že taková společnost by nebyla objektivní a jen těžko by její hodnocení bral trh vážně. Eurokomisař pro vnitřní trh nicméně nevyloučil, že nakonec návrh na vznik evropské ratingové agentury připraví. „Potřebujeme více zapracovat na evropské agentuře, která by se státními dluhy zacházela jinak a přiměřeně,“ řekl s tím, že na jejím případném vytvoření bude Evropská komise pracovat během příštích týdnů.

Kromě návrhů, které se týkají ratingových agentur, ovšem komise představila i první materiály, jež se soustřeďují například na změny v představenstvech bank. Jde ale o takzvanou zelenou knihu, od níž je k vytvoření legislativních návrhů poměrně dlouhá cesta.

Evropská komise si mimo jiné představuje, že ředitelé bank by mohli být členy nejvýše tří představenstev. Brusel přitom nezavrhuje ani dřívější plány na omezení prémií pro vedení finančních ústavů a uvažuje o možnosti více zdanit i samotné banky. „Já jsem pro zavedení daně z finančních transakcí či ze zisku,“ řekl novinářům šéf Evropské komise José Barroso.

Evropská unie chce některé z těchto návrhů představit i dalším zemím na summitu G20, které se tento měsíc uskuteční v kanadském Torontu.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web