Brusel chce mocně podpořit malé firmy

V příštích sedmi letech by se měly v Evropě výrazně zlepšit podmínky pro zakládání a fungování malých a středních firem. Slibuje to v novém akčním plánu Podnikání 2020 Evropská komise. „Je iluze si myslet, že pracovní místa vytvoří větší zásahy vlády. Přes 85 procent nových míst bude vznikat v malých a středních firmách. Toho musíme využít,“ prohlásil při prezentaci plánu komisař pro průmysl a podnikání Antonio Tajani.

Malá firma
14.1.2013 8:09   |  

Komise hodlá přimět členské státy, aby do školních osnov do roku 2015 zařadily zvláštní předměty, které děti a mladé lidi naučí, jak podnikat. Podobných opatření, kde komise může na národní vlády jen apelovat, je v plánu většina. Třeba jako výzva, aby vlády přesměrovaly část peněz ze strukturálních fondů do programů usnadňujících financování začínajících firem.

Doporučením je i zjednodušení daňových předpisů pro malé firmy, které i v Česku představují podle Hospodářské komory pro začínající podnikatele velkou překážku. Podle hodnocení Světové banky je Česko až 140. na světě, pokud jde o snadnost a nákladnost založení firmy.

Sama komise slibuje vytvoření celoevropské platformy pro poskytování mikroúvěrů a také zřízení burz, kde budou moci menší firmy vydávat dluhopisy, a vymaní se tak ze závislosti na bankách. „Tyto nástroje bych nepřeceňoval. Půjčky by měly být v rukou spíše komerčních bank a stát by do toho měl v rámci podpory vstupovat na bázi slev na úroky, pojištěním pohledávek nebo třeba podporou exportního financování,“ soudí o plánu komise Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků.

Komise hodlá také podpořit větší využívání peněz ze strukturálních fondů pro pomoc malým firmám. Slibuje rovněž, že bude pokračovat v inventuře unijních směrnic a jejich zjednodušování, případně rušení, aby tolik podnikatele nezatěžovaly.

„Je dobře, že z komise zazněl jasný hlas na podporu podnikatelů. Je ale třeba otevřeně přiznat, že ač komise hovoří o revolučním přístupu, tak až na několik nových myšlenek a návrhů v něm nenalézáme nic tak zásadně odlišného od již známých unijních dokumentů,“ hodnotí plán Petr Kužel, předseda Hospodářské komory.


Čtěte také:

O evropské garantované úvěry je mezi podnikateli zájem

Česká spořitelna má od EIB další miliardy na úvěry pro malé firmy

Evropský investiční fond zlevní úvěry pro české podnikatele


Autor: Jan Stuchlík

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web