Brusel chce společný dohled nad bankami v eurozóně

aktualizováno Evropská komise navrhla, aby Evropská centrální banka převzala dohled nad všemi bankami v eurozóně, a udělala tak první významný krok směrem k bankovní unii. Návrh dnes ve Štrasburku představil předseda EK José Barroso. Společný dohled by měl začít fungovat v lednu příštího roku, Česka se přímo netýká.

José Barroso
12.9.2012 10:02   |  

Barroso ve svém výročním projevu o stavu unie před europoslanci řekl, že bankovní dohled znamená položení základního kamene budoucí bankovní unie. „Jednotný systém dohledu, který dnes navrhujeme, vytvoří silnou strukturu, jejímž jádrem bude Evropská centrální banka,“ uvedl.

Podle plánů EK by společný dohled měl začít fungovat v lednu příštího roku, zprvu se ale omezí na banky, která požádají o pomoc záchranný fond ESM. Od července 2013 by se dohled ECB rozšířil na největší banky důležité pro finanční systém a v lednu 2014 by pod něj spadalo všech 6000 bankovních ústavů eurozóny, včetně družstevních záložen a spořitelen.

Vznik jednotného dozoru je podmínkou pro to, aby evropské záchranné fondy mohly poskytovat finanční pomoc přímo ohroženým bankám. To by mělo zabránit prohlubování dluhové krize.

ECB by měla podle plánů komise převzít klíčové pravomoci národních regulátorů, a nově by tak například mohla udělovat a odebírat bankovní licence, rozhodovat o tom, jak by měly posilovat kapitál nebo prodávat aktiva, aby se vyhnuly případnému bankrotu, a dohlížet na rizikové operace. Každodenní dohled nad bankami nebo ochrana zákazníků by měla dál zůstat na bedrech národních úřadů.

Barroso chce změnit EU ve federaci národních států

Barroso ve svém projevu uvedl, že by se unie měla více integrovat a vyvíjet směrem k federaci národních států. Podle něj by se také měla změnit základní smlouva EU.

„Nejsem pro superstát, ale pro demokratickou federaci národních států. To je náš politický horizont,“ uvedl Barroso. „To by nakonec znamenalo vytvoření nové smlouvy EU,“ dodal.


Čtěte také:

Rozkol v ECB: zachraňovat euro nebo ctít pravidla?

Evropská centrální banka začne nakupovat dluhopisy

ECB by mohla převzít dohled nad všemi bankami v eurozóně od 2014


Návrh na znění nové smlouvy prý EK připraví ještě před volbami do Evropského parlamentu v roce 2014. „Hluboká a opravdová hospodářská a měnová unie může začít fungovat i se současnými smlouvami, ale završena může být jen s novou smlouvou,“ vysvětlil předseda komise.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web