Brusel připravuje nouzovou pomoc pro Řecko, kvůli imigrantům

aktualizováno Evropská komise pracuje na plánu nouzové pomoci Řecku, které čím dál více zaplavují běženci, neboť Makedonie a další země na takzvané balkánské trase výrazně omezily průchodnost svých hranic. Podle agentury DPA to dnes oznámila mluvčí komise Mina Andreevová. Řecká agentura AMPE odhaduje, že by pomoc mohla dosáhnout asi půl miliardy eur (13,5 miliardy korun).

Příval migrantů do uprchlického tábora na ostrově Lesbos neutuchá. Agentury varují, že počty obětí Egejského moře mezi Tureckem a Řeckem rostou alarmujícím tempem
1.3.2016 8:06   |  

List The Wall Street Journal uvádí, že částka dosáhne 700 milionů eur. Podle jeho informací půjde o program na tři roky a peníze budou směřovat i do dalších zemí EU stižených migrační krizí.

Podle Andreevové má pomoc směřovat k posílení přijímacích a ubytovacích kapacit v zemi pro uprchlíky a ke zlepšení kontroly vnějších hranic. Financování má být využito na přesun žadatelů o azyl do zbytku členských států EU a na vyhošťování těch migrantů, na které se potřeba azylu nevztahuje.

„Jsou tu nouzové finanční prostředky, které mohou být vyplaceny poměrně rychle,“ citovala Andreevovou DPA. „Právě jsme obdrželi analýzu potřeb (z Řecka) a snažíme se na to navázat tak rychle, jak jen to je možné,“ dodala.

Atény chtějí pomoci hotelům

Podle AMPE by nouzový plán měl být schválen Evropskou komisí na jejím pravidelném zasedání již ve středu. Řecký server Iefimerida už v pátek napsal, že Atény požádaly komisi o nouzovou pomoc ve výši 450 milionů eur (12,2 miliardy korun) na zajištění 100 tisíc uprchlíků, kterých by v zemi mělo odhadem potřebovat pomoc v příštím půl roce. Polovina běženců má být podle představ řecké vlády ubytována v táborech a polovina v hotelích, čímž chce Řecko pomoci i turistickému průmyslu. Podle belgického listu De Standaard chce komise spolupracovat například s úřadem Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky na výstavbě uprchlických táborů v zemi.

V současnosti je v Řecku v nouzi přes 27 tisíc běženců, pro které se budují nouzové ubytovací tábory v bývalých kasárnách nebo na stadiónech a tělocvičnách. Při současném přílivu běženců na řecké ostrovy z Turecka by jich ale do konce března mohlo být již 70 tisíc a do léta podle chmurných předpovědí až 200 tisíc.

Regulace příjmu uprchlíků na makedonsko-řecké hranici na několik stovek denně vyvolalo v pohraniční oblasti na řecké straně chaotickou situaci. Mezinárodní organizace hájící lidská práva Amnesty International označila uzavření hranic za „diskriminační“ a za „hanebnou spoušť“. Podle organizace je tragické, že evropské země věnují větší úsilí na blokování hranic, než na poskytnutí ochrany a základní pomoci uprchlíkům a žadatelům o azyl.


Čtěte také:

Seehofer: Strop pro přijímání by běžence odradil od cesty do EU

Řecko začne vracet migranty zpět do Turecka. Kromě Syřanů a Iráčanů

Balkánské státy: Denně pustíme 580 migrantů, tolik můžeme řádně kontrolovat

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Zadlužení největších ropných společností vzrostlo za rok o třetinu

Zadlužení největších ropných společností vzrostlo za rok o třetinu

Ropný byznys sužují nízké ceny ropy. Souhrnný čistý dluh 15 největších severoamerických a evropských ropných firem dosahoval na konci letošního března 383 miliard dolarů, uvedl… více

Komerční prezentace
Mobilní web