Brusel schválil Portugalsku upravený rozpočet, zavádí dodatečné daně

Evropská komise schválila návrh portugalského rozpočtu pro letošní rok poté, co v něm Lisabon na poslední chvíli provedl některé úpravy. Komise nicméně upozornila na přetrvávající riziko, že rozpočet nesplní podmínky stanovené Paktem stability a růstu.

Portugalské Porto
5.2.2016 21:23   |  

Dnešní rozhodnutí podle agentury Reuters potvrzuje benevolentnější přístup komise k aplikaci rozpočtových pravidel EU. Brusel již od začátku loňského roku poskytl větší volnost při sestavování rozpočtu Francii, Itálii a Španělsku, aby jim umožnil podpořit hospodářský růst vyššími veřejnými výdaji.

Portugalsko získalo souhlas Evropské komise poté, co přišlo s novými rozpočtovými opatřeními, která zahrnují dodatečné zdanění pohonných hmot, tabáku a automobilů i mimořádnou bankovní daň.

Portugalská vláda dnes uvedla, že rozpočtový schodek by měl letos díky novým opatřením činit pouze 2,2 procenta hrubého domácího produktu namísto dříve předpokládaných 2,6 procenta HDP.

Pt Government Budget Zdroj: ieconomics.com

Evropská komise před ohlášením dodatečných opatření odhadovala letošní schodek na 3,4 procenta HDP. Upozorňovala, že návrh portugalské vlády je založen na příliš optimistické prognóze vývoje ekonomiky. Upravený návrh rozpočtu odhaduje letošní hospodářský růst na 1,8 procenta namísto dříve předpokládaných 2,1 procenta.

Loni mělo Portugalsko rozpočtový deficit snížit pod tříprocentní limit stanovený pravidly EU. Podle odhadů Evropské komise nicméně portugalský schodek dosáhl 4,2 procenta HDP, napsala agentura Reuters.


Čtěte také:

Audit: záchranné programy EU byly nespravedlivé, ale pomohly

Portugalsku se daří, ekonomika mu stabilně roste o 1,5 procenta

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu aktualizováno

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes tamní ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Dodal však, že jeho země bude… více

Mobilní web