Brusel vyšetřuje Německo. Kvůli příliš vysokému vývozu | E15.cz

Brusel vyšetřuje Německo. Kvůli příliš vysokému vývozu

Brusel vyšetřuje Německo. Kvůli příliš vysokému vývozu
Čínská kontejnerová loď Sin Šanghaj na Labi u Hamburku
• 
ZDROJ: CC-BY-SA-2.0-DE: Sparklemotion - Wikimedia Commons

bru

Evropská komise se rozhodla k vůbec první hloubkové prověrce týkající se Německa. Trnem v oku jí je vysoký přebytek německého vývozu, který může ohrozit stabilitu největší ekonomiky Evropské unie i celé eurozóny.

Přebytek zahraničního obchodu Německa dosahuje už od roku 2007 více než šesti procent hrubého domácího produktu. Letos v září přebytek dosáhl 19,7 miliardy eur, byl tak největší na světě.

Vysoký vývoz nedávno vyvolal kritiku Spojených státu a Evropské unie. Německo podle nich příliš spoléhá na export a málo dbá na podporu domácí poptávky, jejíž růst by vysoký vývoz vyvážil.

Pokud prověrka, která má být dokončená na začátku příštího roku, odhalí, že přebytek zahraničního obchodu je škodlivý, navrhne Brusel vhodná opatření pro nápravu. „Vysoký přebytek ale nemusí nutně znamenat, že ekonomika není v rovnováze,“ upozornil předseda Komise José Manuel Barroso. „Díky dalšímu zkoumání zjistíme, zda vysoký přebytku v Německu poškozuje evropskou ekonomiku jako celek,“ dodal.

Komise využívá nových pravomocí

Příliš velké spoléhání na vývoz může zemi ohrozit během globální hospodářské krize, protože domácí zákazníci nedokážou vyvážit propad v zahraniční poptávce. Vysoký přebytek také znamená, že Němci ve zvýšené míře investují v zahraničí. Německé hospodářství je pak zranitelnější vůči nepříznivému vývoji kdekoli na světě.

Na druhou stranu je kritika úspěšné německé ekonomiky politicky ožehavou záležitostí. Brusel totiž jihu Evropy naordinoval léčebnou kůru složenou z reforem a úsporných opatření, která má zvýšit konkurenceschopnost místních ekonomik a podpořit vývoz.

Přebytek německého zahraničního obchodu v procentech hrubého domácího produktu

Přebytek německého zahraničního obchodu v procentech hrubého domácího produktuPřebytek německého zahraničního obchodu v procentech hrubého domácího produktuAutor: Spolkový statistický úřad
Zdroj: Spolkový statistický úřad

Podle nových pravidel, platných od konce roku 2011, má Evropská komise právo sledovat, zda členské státy nevytvářejí v ekonomice nebezpečnou nerovnováhu. Komise sleduje asi třicítku ekonomických indikátorů včetně přebytku zahraničního obchodu, a pokud dojde k závěru, že některé z nich dosahují nebezpečných hodnot, smí zahájit vyšetřování.

Na základě šetření komise vydá doporučení vedoucí k nápravě nalezených problémů. Pokud je členský stát bude ignorovat, může čelit pokutě ve výši až 0,1 procenta hrubého domácího produktu. Podle údajů z roku 2012 by to pro Německo znamenalo pokutu až 2,5 miliardy eur.

Autor: bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!