Brusel zastavil výplatu kompenzací zemědělcům, zaplavily ho polské žádosti

aktualizováno Evropská komise pozastavila vyplácení kompenzací pěstitelům za ušlé zisky v důsledku ruského embarga na dovoz zemědělských a potravinářských produktů. Z Polska totiž přišlo nepřiměřeně mnoho žádostí o podporu, informovala agentura AFP. Komise pomoc v celkové výši 125 milionů eur (téměř 3,5 miliardy korun) schválila 18. srpna.

Ilustrační foto
10.9.2014 20:17   |  

Podle nejmenovaného bruselského zdroje jsou důvodem přerušení podpory „vážné pochybnosti“ o pravdivosti dat, které předložilo Polsko. Objem požadavků tamních zelinářů by údajně vyčerpal 87 procent prostředků vyčleněných na pomoc tomuto sektoru v Evropské unii.

Evropská komise potvrdila, že v příštích dnech představí nový mechanismus podpory, která má být adresnější. „Komise se nadále zasazuje o podporu producentů, kteří náhle přišli o důležitý trh,“ řekl eurokomisař pro zemědělství Dacian Ciolos.

Nároky větší než objem vývozu

Ještě před přerušením podpory Evropská komise podle zdroje AFP „opakovaně žádala polské úřady, aby ověřily“ spolehlivost údajů, které předložili tamní producenti. Komise pouze uvedla, že jedna země si za tři týdny nárokovala kompenzace odpovídající dvojnásobku až pětinásobku ročního unijního vývozu okurek, zelí a květáku do Ruska.

EK mimořádně uvolnila peníze na pomoc zemědělcům, které postihlo ruské roční embargo na dovoz západních potravin. Brusel tak chtěl podpořit pěstitele téměř 20 druhů ovoce a zeleniny, podléhajících rychlé zkáze.

Komise nabídla až stoprocentní kompenzaci

Rusko zakázalo na počátku srpna dovoz zemědělských a potravinářských produktů z Evropské unie, USA, Austrálie, Kanady a Norska v reakci na protiruské sankce Západu. Ten Moskvu viní z podpory proruských separatistů na východě Ukrajiny.

Mechanismus předpokládal zvýšení z pěti na deset procent objemu produktů stažených z trhu a 50procentní až 100procentní kompenzace pěstitelům v závislosti na tom, zda produkt neuvádějí na trh v jiné formě nebo ho nesklízejí či jej zdarma distribuují.

Podpora se měla týkat různých druhů ovoce, včetně jablek, hrušek a švestek, a také zeleniny, včetně salátových a nakládaných okurek, zelí, květáku, mrkve a papriky. Komise vyčlenila dodatečných 30 milionů eur na podporu evropských zemědělských produktů s cílem jim otevřít nové trhy.


Čtěte také:

Ruské embargo zasáhne Pobaltí i Norsko, varuje EBRD

Polský ministr: Dopady ruského embarga musí nést solidárně celá EU

Ekonomové: Ruský bojkot potravin z EU je šancí pro Srbsko

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Nezaměstnanost mladých lidí začala po zlepšení v minulých třech letech ve světě opět stoupat. Počet nezaměstnaných mezi 15 až 24 lety by letos navíc mohl globálně vzrůst o půl… více

Mobilní web