Cena ropy pokořila psychologickou hranici, spadla pod 100 dolarů | E15.cz

Cena ropy pokořila psychologickou hranici, spadla pod 100 dolarů

Cena ropy pokořila psychologickou hranici, spadla pod 100 dolarů
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Adam Selwood CC BY 2.0 Flickr
8. září 2014 • 14:10
Cena severomořské ropy Brent poprvé za 14 měsíců klesla pod psychologicky důležitou hranici 100 dolarů za barel. Slabé ekonomické údaje ze Spojených států a Číny posílily obavy investorů ohledně poptávky.

Brent v pondělí dopoledne zlevnil o více než dolar na 99,76 dolaru za barel. To představuje nejnižší úroveň od loňského června. Tehdy přitom jeho cena přesahovala 115 dolarů. Cena americké lehké ropy WTI se dopoledne snížila o 60 centů na 92,69 dolaru za barel, napsala agentura Reuters.

Ceny ropy v pondělí zamířily dolů poté, co Čína ohlásila překvapivý pokles srpnového dovozu. Navázaly tak na páteční propad, za kterým stály nečekaně slabé údaje o srpnové tvorbě pracovních míst ve Spojených státech. Ty jsou největším spotřebitelem ropy na světě, Číně patří druhá příčka.

Vývoj ceny ropy za dva roky:

Graf 8. 9. 2014.Graf 8. 9. 2014.Autor: capkova@mf.cz

Investoři nadále pozorně sledují vývoj konfliktů na Ukrajině a Blízkém východě. Členské země Evropské unie by v pondělí mohly schválit dohodu, která má přitvrdit sankce vůči Rusku za jeho podíl na ukrajinské krizi.

Analytici a ekonomové upozorňují, že ceny ropy se nyní z pohledu řady členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nacházejí na příliš nízké úrovni. Někteří z nich se však domnívají, že Saúdská Arábie, která je klíčovým členem OPEC, nebude ochotna podpořit ceny omezením dodávek, protože nechce přijít o svůj podíl na trhu.

Aktuální ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):
Typ Kontrakt Aktuální cena Předchozí závěr
Londýn - ICE Brent říjen 99,76 100,82
New York - Nymex WTI říjen 92,69 93,29

Autor: ČTK, čap
 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!