Česko si za 10 let v EU polepšilo. HDP na obyvatele vzrostl o pětinu

Ekonomická úroveň zemí, které před deseti lety vstupovaly do Evropské unie, roste. Zatímco v době přistoupení v roce 2004 dosahovaly úrovní HDP na obyvatele zhruba 45 procent tehdejší patnáctky, nyní jsou Česko, Estonsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Malta, Maďarsko, Polsko, Slovensko a Slovinsko na 82 procentech unijního průměru.

 peníze (ilustrační foto)
1.4.2014 13:44   |  

Konkrétně v České republice se HDP na obyvatele za deset let zvedl z 60 procent na 79 procent unijního průměru v roce 2012. V rámci unijních „nováčků“ se tak Česká republika propracovala na čtvrté místo - hned za Kyprem, Maltou a Slovinskem. Nejhůře z desítky nových států na tom v roce 2012 naopak bylo Lotyšsko, Rumunsko a Bulharsko.

Česko splňuje kritéria pro přijetí eura

Na druhou stranu Česko zůstává v poslední čtveřici zemí, které doposud nepřijaly euro (spolu s námi platí vlastní měnou také Maďarsko, Polsko a Litva). Na červnovou zprávu o konvergenci k eurozóně ale s napětím čeká Litva, která si stanovila datum pro přijetí eura 1. leden příštího roku.

Pro adepty na euro (ale i stávající členské země eurozóny) je problematické především udržet rozpočet veřejných financí na maximálně třech procentech HDP a veřejný dluh na nejvýše 60 procentech HDP. Česká republika aktuálně tato kritéria splňuje - veřejný dluh stabilizovala na 46 procentech HDP, deficit dosáhl hodnoty 1,44 procenta HDP.

Nezaměstanost v Česku: čtyři procenta pod unijním průměrem

Relativně dobře je na tom Česko i v nezaměstnanosti - z desítky „nováčků“ je před ní jen Malta, která měla v roce 2012 roční míru nezaměstnanosti 6,4 procenta oproti sedmi procentům Česka. Letos v lednu měla ČR z této skupiny nezaměstnanost nejnižší - podle Eurostatu 6,8 procenta, čímž se dostala čtyři procenta pod unijní průměr.

Při pohledu na růst HDP však Česko ve srovnání s ostatními zeměmi pokulhává. V roce 2012 se Česko zařadilo mezi čtyři státy, jejichž HDP klesl (spolu s Kyprem, Slovinskem a Maďarskem). V posledním čtvrtletí loňského roku už ale podle Eurostatu stoupl meziročně o 0,8 procenta a mezičtvrtletně o 1,6 procenta.


Čtěte také:

Česko podruhé splnilo kritérium pro přijetí eura. Ale na úkor růstu ekonomiky

Zpřesnění: Ekonomika loni klesla o 0,9 procenta, průměr zlepšil až poslední kvartál

David Klimeš: Není sto miliard jako sto miliard

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web