Chorvatská vláda odpustí nejchudším občanům jejich dluhy

Nejchudší Chorvati dostali novou šanci lépe hospodařit. Chorvatská vláda se dohodla s věřiteli přibližně šedesáti tisíc lidí v dluhové pasti na odpuštění jejich finančních restů. Účastníky programu budou zaměstnanci s nejnižšími příjmy a lidé závislí na sociálních dávkách s celkovými dluhy do 4500 eur.

Chorvatský premiér Zoran Milanović
3.2.2015 6:46   |  

Odpouštět platby bude celá řada chorvatských institucí, berními úřady počínaje, bankami a městy konče. Program byl spuštěn včera. Celkem se má podle odhadů agentury Reuters lidem ulehčit o zhruba 309 milionů eur.

„Děláme vše proto, aby byl lidský život v této náročné době snazší,“ vysvětlil počínání vlády premiér Zoran Milanović. Vedle sociálního aspektu tím země prý sleduje i oživení ekonomického růstu.

Celková zadluženost Chorvatů opatřením klesne o jedno procento. Nižší dluhová zátěž má pak následně rozhýbat jejich útraty. Oddlužení se dotkne bezmála 1,5 procenta chorvatské populace. Země prošla dlouholetou ekonomickou recesí a rovněž jí ublížilo i nedávné prudké posílení švýcarského franku, v němž si řada Chorvatů kvůli nízkému úroku v minulosti brala úvěry.


Čtěte také:

Chorvatsko má první prezidentku, Kitarovičová porazila Josipoviče

Churavějící Chorvatsko - nový problém EU

Chorvatská vláda chystá pronájem tamních dálnic. Za 69 miliard korun

Autor: buk

Komentáře

Čtěte také

Home Credit se vrací do černých čísel, díky Asii má zisk 1,6 miliardy

Home Credit se vrací do černých čísel, díky Asii má zisk 1,6 miliardy

Skupina Home Credit v letošním prvním pololetí vytvořila zisk 59,3 milionu eur (1,6 miliardy korun), o rok dříve vykázala ztrátu 90 milionů eur (2,43 miliardy korun). Tahounem… více

Mobilní web