Čína chce po vzoru USA nakopnout těžbu břidlicového plynu

Čínská vláda bude poskytovat investorům do průzkumu a těžby břidlicového plynu subvence. Peking má v úmyslu napodobit boom břidlicového plynu v USA, díky němuž se Spojené státy staly během několika let z dovozce plynu jeho vývozcem a předním producentem světa.

 břidlicový plyn, Čína
5.11.2012 13:06   |  

Čínská vláda nabídne za každý krychlový metr plynu vytěženého z břidlicových hornin 0,40 jüanu (asi 1,20 korun), sdělilo čínské ministerstvo financí. Bude to dvojnásobek subvence, kterou dává producentům dalšího nekonvenčního zdroje plynu - metanu z uhelných pánví.

Čína zahájila průzkum a rozvoj nalezišť břidlicového plynu ke konci roku 2009, dosud však žádnou komerční těžbu nemá. Břidlicová revoluce v USA přiměla Peking ke snaze o urychlení rozvoje zdroje, který by mohl výrazně přispět k řešení čínských energetických potřeb. Čína je největším spotřebitelem energie na světě.


Předpokládané rozložení nalezišť břidlicového plynu ve světě


Geologické odhady uvádějí, že Čína by mohla mít největší rezervy břidlicového plynu z celého světa. Vláda stanovila ambiciózní cíl dosáhnout u tohoto zdroje do roku 2015 produkce 6,5 miliardy krychlových metrů, což by představovalo kolem šesti procent celkové současné těžby plynu v zemi. Do roku 2020 by se měla produkce z břidlic dostat na 60 až 100 miliard metrů krychlových.


Čtěte také:

Polský břidlicový plyn? Třeba ani není

Jan Žižka: Břidlicový prstík

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web