Čína: Další tištění dolarů může vyvolat novou globální krizi

4.11.2010 21:08   |  

Německo dnes vyjádřilo obavy z kroků, jež se chystá učinit americká centrální banka (Fed) na podporu ekonomiky. Znepokojení dala najevo také Čína, když nepřímo uvedla, že postup Fedu může vést k další globální krizi.

„Nedívám se na to bez obav,“ řekl německý ministr hospodářství Rainer Brüderle. Podle něj nelze vyřešit problémy, s nimiž se nyní USA potýkají, dalším pumpováním peněz do ekonomiky. Je přesvědčen, že je nutné zavést více opatření. „My doufáme, že se americká ekonomika postaví na nohy pevněji,“ uvedl ministr.

Nepřímá kritika postupu Fedu zazněla z Číny. „Pokud svět nedá najevo umírněnost v tištění rezervních měn jako je dolar – a to není snadné – výsledkem bude to, čeho se informovaní lidé na Západě obávají: a sice, že další krize je nevyhnutelná!,“ varoval poradce čínské centrální banky Sia Pin.

Čína je v současnosti kritizována, že má podhodnocenu měnu, aby podporovala domácí exportéry. Šéf asijského oddělení Čínské akademie věd Li Siang-jang nicméně minulý měsíc prohlásil, že první výstřel v „měnové válce“ vypálily Spojené státy. Svět si podle něj musí dávat pozor na záměrnou americkou strategii devalvace dolaru.

Brüderle s Čínou souhlasí a dodává, že měnové válce je třeba zabránit, neboť by měla katastrofální ekonomické následky.

Fed ve středu oznámil, že v rámci QE2, jak se druhá fáze kvantitativního uvolňování měnové politiky zkracuje, chce do poloviny příštího roku odkoupit dluhopisy americké vlády za zhruba 600 miliard dolarů (asi 10,3 bilionu korun). Reinvestovat přitom bude i výnosy z papírů, které nakoupila dříve, takže celková částka podpory by se mohla vyšplhat až na 950 miliard dolarů (asi 16,3 bilionu korun).

Autor: haj, čtk

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web