Čína hledá cesty k udržení růstu: do infrastruktury nalije stovky miliard

Čína schválila investice do devíti infrastrukturních projektů v hodnotě zhruba 152,4 miliardy jüanů (574,9 miliardy korun). Oznámila to dnes podle agentury Reuters čínská státní plánovací komise. Peníze půjdou na výstavbu dálnic či mostů. Vláda v Pekingu zvyšuje výdaje na infrastrukturu, aby znovu posílila domácí ekonomiku, kterou zřejmě čeká nejpomalejší růst za více než deset let.

Most v Číně, ilustrační foto
8.1.2016 12:40   |  

Šéf Asijské rozvojové banky (ADB) Takehiko Nakao dnes podle agentury AP prohlásil, že druhá největší ekonomika světa poroste v tomto roce podle něj o 6,7 procenta, navzdory nervozitě ohledně klesající hodnoty čínské měny a nedávnému propadu čínských akcií. Ve srovnání s jinými zeměmi je čínský růst podle něj „stále velmi vysoký“. Růst čínské ekonomiky za loňský rok ADB odhaduje na 6,9 procenta.

Vývoj čínského HDP:


source: tradingeconomics.com

Za zpomalováním stojí stárnoucí populace, slábnoucí migrace venkovského obyvatelstva do měst, vyšší mzdy a vyšší příjem na obyvatele i opatření, která jsou ohleduplnější k životnímu prostředí, uvedl Nakao. Kvůli těmto faktorům je prý pro Čínu složitější udržet překotné tempo, kterým její ekonomika rostla v minulosti.

Nakao dnes také odmítl obavy z měnové války, kterou by podle některých hlasů Čína mohla odstartovat v Asii. Nedávné znehodnocování jüanu vyvíjí tlak na další asijské státy, aby oslabily svoje měny, a mohly tak nadále konkurovat čínskému vývozu. Podle Nakaa ale pokles hodnoty čínské měny odpovídá vývoji na trhu a žádná „umělá intervence“ za ním nestojí.


Čtěte také:

Čínský růst je proti statistikám poloviční, naznačuje alternativní index

Čína čelí burzovnímu kolapsu, tamní burzy přišly o 200 miliard dolarů

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Důvěřovat danému zařízení, nebo ne? Otázka nad kvalitou zabezpečení soukromých či státních citlivých dat v počítačích, mobilech a síťových prvcích se v posledních letech netýká… více

Mobilní web