Čína, Indie a spol. už v HDP válcují Evropu

Asijské rozvojové ekonomiky už ve velikosti hrubého domácího produktu předstihly Evropu. Podíl eurozóny na globální ekonomice se pořád zmenšuje, zatímco ten Číny roste. Ukazují to čerstvá data Mezinárodního měnového fondu (MMF).

 Výroba počítačů v Číně
12.10.2012 15:55   |  

Celkem sedmadvacet asijských rozvojových zemí vytváří 17,9 procent globálního HDP. Sedmnáct států eurozóny se na světové ekonomice podílí jen 16,9 procenty.

Před deseti lety byl podíl EU 20,8 procenta, zatímco Asie vytvářela jen osm procent. Podle prognózy MMF bude v roce 2017 Asie vytvářet 22,2 procent globálního HDP. Masivně poroste podíl Číny, která bude vytvářet 14,3 procenta, skoro stejně jako celá eurozóna.

Sedm nejvyspělejších ekonomik alias „G7“, mezi něž patří USA, Německo a Japonsko, se na světovém HDP podílejí 47,4 procenty. Jejich podíl se ale do roku 2017 zmenší na 43,5 procenta. Před deseti lety patřilo G7 celých 64,9 procenta.


Podívejte se, jak Číňané expandují do Evropy: Číňané vdechli život skomírajícímu řeckému přístavu Pireus


„Ukazuje se tím dlouhodobý trend, který krize eurozóny jen urychlila,“ komentoval čísla Domenico Lombardi, bývalý člen představenstva MMF pro německý deník Welt. „Jasně se ukazuje, že pro eurozónu je bytostně nutné provést strukturální reformy,“ dodal.


Čtěte také:

Venkovan v továrně, motor Číny, o sobě dal vědět

Evropské banky odepíší až 3,5 bilionu eur

Konec úspor, velí měnový fond


Autor: Petr Horký

Komentáře

Čtěte také

Lékařská komora prohrála, Číňané mohou dál léčit Čechy

Lékařská komora prohrála, Číňané mohou dál léčit Čechy

Čínští lékaři mohou dál působit ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové, a to na základě výjimky ministerstva zdravotnictví. Tradiční čínská medicína se tak dál bude prosazovat v… více

Mobilní web